Filmy VODNetflixNewsSeriale VOD

Netflix zgarnia twórców filmowych na wyłączność. W planach nowe filmy i seriale

Shonda Rihmes (Grey's Anatomy, How to Get Away With Murder), Ryan Murphy (Glee, American Horror Story), Baran bo Odar i Jantje Friese (Dark) oraz Alex Pina (Dom z papieru) i Jason Bateman (American Gangster)

Platforma Netflix wywraca rozrywkę do góry nogami. Najpierw walka z kinami i z filmowymi festiwalami. Teraz gigant VOD zgarnia twórców telewizyjnych tylko dla siebie.

Netflix powoli staje się być zbyt pewnym siebie i ma ku temu powody. Do tego stopnia, że firma postanowiła wycofać swoje filmy z festiwali, na których wymagana jest premiera w kinach. Wszystkie oryginalne produkcje nie będą już emitowane na wielkich ekranach. Wyjątkiem jest tylko sytuacja w USA, gdzie sądownie Netflix musiał wyemitować kilka nowszych filmów. Gigant VOD konsekwentnie buduje ogromną przewagę nad konkurencją, a pomóc mają w tym twórcy filmowi. Większość umów podpisywanych z artystami zawierają punkty mówiące o wyłączności do praw licencyjnych i dystrybucyjnych. Nic dziwnego, że w ogłoszonych planach, Netflix w najbliższym roku ma wydać ponad 8 mld dol., choć mówi się o znacznie wyższej kwocie.

To tłumaczy zmianę pakietyzacji, w tym zmniejszenie ilości urządzeń i dodanie droższego pakietu ULTRA >>

Ryan Murphy, współautor seriali „Glee”, „American Horror Story” i „American Crime Story”

Murphy produkował serial dla amerykańskiej stacji NBC. Po ogłoszeniu współpracy, macierzysta stacja nazwała producenta „telewizyjnym jednorożcem” i tłumaczyła się, że kanał nie może realizować produkcje tylko jednego autora. Co nie zmienia faktu, że obecnie realizowane seriale „American…” nadal będą tworzone pod okiem twórcy.

Reżyser dostał propozycję pięcioletniej współpracy nad nowymi serialami. Murphy ma dostać ok 300 mln. dol. za ten czas pracy dla Netfliksa. Na razie nie ujawniono zbyt wielu informacji o produkcjach z Ryanem Murphym na czele. Wiadomo jednak, że producent już pracuje nad spin-offem do „Lotu nad kukułczym gniazdem” pt. „Ratched” oraz nad satyrą polityczną „The Politician„.

Tradycyjna telewizja nie powinna walczyć z Netfliksem >>

Ryan Muprhy wprowadził do tradycyjnej telewizji zupełnie inny poziom w realizacji seriali. Największą popularność przyniosła mu praca nad komediowym musicalem „Glee” będącym produkcją dla młodzieży i otwarcie opowiadającą o przemocy, tolerancji i odmienności. Kolejną świeżością były serie wzorowane na antologii, co oznacza, że każdy sezon dotyczy zupełnie innej historii i bohaterowie oraz wątki nie są ze sobą powiązane. Mowa oczywiście o „American Horror Story” i „American Crime Story„.

Shonda Rihmes, królowa hitów takich jak „Grey’s Anatomy”, „Scandal” i „How to Get Away With Murder”

Powiedzieć, że to taka nasza Ilona Łepkowska, to powiedzieć niewiele. Shonda jest królową amerykańskich tasiemców realizowanych z pompą i trafiających do rzeszy fanów na całym świecie. Twórczyni firmy producenkiej Shondaland odpowiada za takie kultowe już seriale jak „Grey’s Anatomy” oraz dwa spin-offy „Private Practice” i „Station 19„, a także „Scandal” i „How to Get Away With Murder„. Warto dodać, że stacja ABC planuje już 15 sezon GA, czyli pl. „Chirurdzy”.

Shonda w swoich produkcjach kładzie nacisk na czarnoskórych aktorów, którzy są głównymi bohaterami. W ten sposób chce pokazać, że mniejszość rasowa również może osiągnąć sukcesy w amerykańskim życiu. Rihmes nie boi się także pokazywać losy homoseksualnych bohaterów. Twórczyni wielokrotnie mówiła, że stacja ABC ingerowała w scenariusze swoich seriali by móc dopasować do oczekiwań reklamodawców. Kanał ogólnoamerykański cenzurował również niektóre wątki, co ograniczało twórczość producentki.

Szczegóły transferu roku, czyli Shonda Rihmes w Netfliksie >>

Na razie nie wiadomo jakie nowe tytuły będą realizowane przez Rihmes dla Netfliksa. Wiadomo jednak, że ww. hity nadal będą kontynuowane dla stacji ABC.

Baran bo Odar i Jantje Friese, czyli twórcy niemieckiego serialu „Dark”

Nikt nie spodziewał się, że niemiecki serial oryginalny Netfliksa, pt. „Dark” okaże się tak wielkim hitem na arenie międzynarodowej. Sam Wiceprezes ds. produkcji oryginalnych w Netfliksie wspomniał, że subskrybenci na całym świecie pokochali wizje twórców bo Odgar i Friese.

Wypowiedzi autorów „Dark” i przedstawicieli Netfliksa dot. współpracy >>

Jak informuje przedstawiciel firmy, umowa podpisywana jest na wyłączność. Producenci „Dark” już teraz zaczęli prace nad drugim sezonem, gdzie zobaczymy nowe postacie oraz nowe czasy (tzw. timeline’y). Umowa podpisana jest na kilka lat i w tym okresie ma powstać jeszcze kilka innych tytułów dla giganta VOD.

Przypominamy, że jest to pierwsza tego typu umowa podpisana z twórcami z Europy. I warto dodać, że „Dark” nie jest najchętniej oglądanym serialem nieanglojęzycznym. Miano to należy do hiszpańskiego mistrza…

Alex Pina – to ten producent odpowiada za sukces serialu „Dom z papieru”

Hiszpański serial „La Casa de Papel” (pl. Dom z papieru) pojawił się niezauważenie na platformie, na całym świecie. Ten stan rzeczy bardzo szybko zmienił się, gdy użytkownicy na całym świecie zaczęli odkrywać tę perełkę. Także subskrybenci z Polski zakochali się w tej nietypowej produkcji.

Zgodnie z warunkami umowy, Pina, założyciel firmy producenckiej Vancouver Media oraz twórca tak wybitnych seriali jak „Vis a Vis„, „El Barco” oraz „Paco i jego ludzie„, wyprodukuje nowe seriale i projekty na wyłączność 125 milionów użytkowników Netflix na całym świecie.

Praca z Netflix to spełnienie marzeń. Żyjemy w czasach, kiedy seriale stają się jednym z najważniejszych ruchów kulturowych w historii. Możliwość dotarcia do każdego zakątka na Ziemi i tworzenie rzeczywistości, w której treści w każdym języku mogą z łatwością się rozprzestrzeniać, to jak bycie częścią marzenia tysięcy twórców na całym świecie; produkcje, które powstają w malutkich miejscach może dziś zobaczyć każdy. Musieliśmy, razem z Netflix, stać się częścią tego rewolucyjnego przedsięwzięcia – dodaje Álex Pina.

Po ogromnym sukcesie dwóch pierwszych części „Domu z papieru”, umowa podpisana z Piną przewiduje produkcję trzeciego sezonu serialu, którego premiera planowana jest na 2019 rok. Pina będzie także autorem i producentem innych projektów – m.in. „Sky Rojo” – kobiecego dramatu akcji, którego produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

Netflix i HBO współfinansują projekt „Śladami seriali” kanały YouTube – Jakbyniepaczeć>>

Aggregate i Jason Bateman na pokładzie Netfliksa

Jason Bateman jest prezesem wytwórni filmowej Aggregate, spod której wyszły takie hity jak „American Gangster„, „Nienasyceni„, „Zrodzony w ogniu” czy „Ghost in the Shell„. Bateman już od dawna jest związany z Netflix – obecnie pełni funkcję reżysera, producenta wykonawczego i odgrywa główną rolę w serialu „Ozark„. Drugi sezon serialu będzie dostępny już 31 sierpnia.

„Black Mirror” wśród seriali, które zmienią Twój sposób myślenia >>

100 nowych produkcji, w tym seriale europejskie

Użytkownicy Netfliksa na całym świecie będą mogli obejrzeć ponad 100 produkcji pochodzących nie tylko z Europy, ale po raz pierwszy także z Bliskiego Wschodu i Afryki – łącznie z 16 krajów w 16 różnych językach. W pracę nad lokalnymi projektami zaangażowanych jest ponad 35 tysięcy osób.

Netflix zaprezentował 10 nowych europejskich projektów, wśród których znajduje się 7 oryginalnych seriali:

  • pierwszy holenderski serial Netflix,
  • serial Mortel (Francja),
  • The Wave (Niemcy),
  • Luna Nera (Włochy),
  • Dom z papieru, część 3 (Hiszpania),
  • a także brytyjskie seriale The English Game oraz Turn Up Charlie,
  • dwa seriale dokumentalne – jeden całkowicie produkcji francuskiej, a drugi, zatytułowany The Staircase, produkowany przez Francję, ale kręcony w USA,
  • a także jeden film pełnometrażowy – Rimetti a Noi i Nostri Debiti (Włochy).

Jeszcze w 2018 roku pojawią się interaktywne produkcje ze studia Telltale Games pod szyldem „Netflix: Story Mode”. Użytkownicy będą mogli sami decydować o losach bohaterów i dążyć do różnych wersji finałów. Dla subskrybentów na całym świecie najważniejszy jest jeden tytuł – „Wiedźmin„. Produkcja ta została okrzyknięta następcą „Gry o tron”. Wszystkie szczegóły dotyczące serialu o słowiańskim magiku znajdziecie TUTAJ.

Netflix pracuje także na pierwszą, polską produkcją zatytułowaną „1983”. W roli głównej zagrają m.in. Robert Więckiewicz oraz Maciej Musiał. Reżyserkami tego przedsięwzięcia są Agnieszka Holland i Kasia Adamik. O szczegółach i pełnej obsadzie poczytać można TUTAJ. Platforma chce powalczyć z HBO GO czy z Showmaxem, który opiera się na lokalnych produkcjach. Dlatego też, na platformie pojawić się ma produkcja Sony i AXN pt. „Ultraviolet”. Szczegóły >>

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!