Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Duży formatSuperHITTylko na VODnews.pl

Najważniejsze wydarzenia w serwisach VOD. Jak wyglądał miniony rok?

Rok 2018 dla polskiego rynku VoD stał się kamieniem milowym. Rosnący trend wideo w sieci zaowocował zmiany w konsumowaniu treści wideo. Czytelnicy VODnews.pl wybrali najważniejsze wydarzenie. Zobaczcie pełną listę.

W ubiegłym roku byliśmy świadkami rozkwitu wideo online. Za sprawą serwisów VOD, zarówno tych zagranicznych jak i lokalnych, mogliśmy zmienić swoje podejście do konsumpcji treści wideo. Urosła także świadomość legalnej kultury oraz chęć płacenia za dostęp do ulubionych seriali czy wydarzeń sportowych. Tego już nikt nie może zatrzymać! Choć tradycyjna telewizja nadal nie umiera, to usługi internetowe z wideo na życzenie pokazują, jak zadbać o potencjalnego widza. Prześcigają się różnymi sposobami, od nowych funkcji, przez interaktywne lub lokalne produkcje, aż po udostępnianie kontentu premium. Rok 2018 zdecydowanie pokazał, że polski rynek nie jest jeszcze nasycony i co więcej, serwisy VoD mogą nareszcie zmienić mentalność piratów i przekonać ich do legalnej rozrywki.

Na naszej zaprzyjaźnionej grupie, na portalu społecznościowym Facebook, zapytaliśmy się użytkowników o to, co ich zdaniem wpłynęło mocno na rynek VoD. Poprosiliśmy o wskazanie najważniejszego wydarzenia roku 2018. Poza oczywistymi wyborami, na liście znalazły się także pojedyncze propozycje, które także – w jakimś stopniu – odmieniły spostrzeganie serwisów VOD.

Najważniejsze wydarzenie roku 2018 w serwisach VOD. Czytelnicy VODnews.pl wybrali

Zanim przejdziemy do meritum, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na to, co wydarzyło się w ubiegłym roku. Rosnące zainteresowanie tego typu usługami sprawiło, że w naszym kraju zadebiutowały kolejne platformy. Mowa przede wszystkim o nadawach telewizyjnych, obecnych już na polskim rynku: FOX, National Geographic czy Paramount. Stacje telewizyjne zdecydowały się uruchomić swoje usługi z „Play” w nazwie (np. FOX Play). Dzięki takim rozwiązaniom, internauci nareszcie zyskali dostęp do filmów dokumentalnych w dobrej jakości oraz do popularnych seriali zagranicznych – takich jak „The Walking Dead” czy „Z Archiwum X”.

FOX Play, National Geographic Play, Player+, nc+, nc+GO
FOX Play i National Geographic Play w ofercie nc+ oraz Player+

Obecnie wspomniane serwisy dostępne są dla klientów operatora satelitarnego nc+ oraz dla internetowych widzów Player.pl, w ramach pakietu Player+. Więcej na ten temat pisaliśmy pod TYM adresem. Warto zwrócić uwagę, że zagranicą (głównie w USA) tego typu rozwiązania są popularne. Często sprzedawane także w ramach dostępu do kanałów linearnych w ramach abonamentu u operatora telewizyjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tym samym w Polsce zadebiutowały takie usługi jak Animal Planet GO czy Food Network GO. Niemniej, należy zwrócić uwagę, że właścicielem tych platform z „GO” w nazwie jest Discovery, czyli także TVN. Być może usługi nie pojawią się nad Wisłą, ale biblioteka Playera zostanie uzupełniona właśnie o takie materiały wideo. O zagranicznych aplikacjach VOD pisaliśmy w TYM artykule.

Player+, czyli telewizja premium w internecie

Wspomniana już przez nas usługa Player+ również zadebiutowała w zeszłym roku. TVN we współpracy z nc+ zdecydowali się na udostępnienie (nareszcie!) stacji Canal+ w internecie. Dla wielu fanów, którzy uciekali się od zobowiązywania się z płatnym operatorem na lata, nareszcie mogli oglądać treści premium w sieci. Partnerzy oprócz stacji telewizyjnych (w tym także HBO czy z rodziny TVN) udostępniają również materiały VOD, aby móc oglądać w dowolnym czasie i w dowolnym momencie. Jeszcze więcej korzyści zyskują klienci decydując się na internetowy dekoder Player+ BOX. Informacje o pakietach i zastosowaniu dekodera pisaliśmy TUTAJ.

Player+, HBO GO bez umowy, nc+, Canal+
Player+ oferuje dostęp do Canal+, HBO GO i wiele innych treści premium

Seriale oryginalne w platformach VOD

Nie odkryjemy wielkiej tajemnicy, jak napiszemy, że serwisy VOD muszą walczyć o każdą minutę widza z linearną telewizją. Aby móc przyciągać do siebie internautów, platformy zdecydowały się m.in. na produkcję własnych i lokalnych seriali czy programów. Nie od dziś wiemy także o tym, że właśnie Netflix podjął pierwszy rękawice i zdecydował się na produkcje oryginalne. Nikt jednak nie spodziewał się, że gigant VOD zdecyduje się na seriale zrealizowany w naszym kraju. Tym samym powstał pierwszy polski serial „1983” z gwiazdorską obsadą. Abstrahując od negatywnych recenzji, przypominamy o zapowiedziach pod TYM adresem.

Netflix, 1983, polski serial, Outlander, Wikingowie, House of Cards
„1983”, pierwszy polski serial Netflix

Najciekawszym punktem odniesienia jest także interaktywny film na podstawie znanej serii „Black Mirror„. Netflix pozwolił swoim widzom decydować się o dalszych losach bohaterów. Dzięki takim zabiegom, platformy VOD mogą mieć broń w walce o widza z tradycyjną telewizją.

Showmax wiodącym producentem internetowych produkcji

Choć Netflix zaczyna się rozpychać na naszym rynku, to jednak wiodącym producentem lokalnych treści był Showmax. Nie bez powodu mówimy w czasie przeszłym, gdyż platforma z końcem stycznia br. zniknęła z rynku. Afrykański serwis VOD na swoim koncie miał kilka etiud, od „Czerwonego punktu”, który zapoczątkował ogromną kampanię promocyjną serwisu Showmax. W bibliotece znaleźć można było także etiudę „Ksiądz” będącą w niewielkim stopniu zapowiedzią filmu „Kler”. Jak wiemy, Arkadiusz Jakubik zagrał główne role w obu produkcjach. W reżyserii Bartosza M. Kowalskiego mogliśmy oglądać również „Zacisze„.

Rojst, Showmax, premiera, Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn
W serialu Showmax „Rojst” główne role zagrali Dawid Ogrodnik i Andrzej Seweryn

Showmax na swoim koncie posiadał także pełnometrażowe produkcje. Był jednym z sponsorujących produkcje Patryka Vegi, dzięki czemu miał pierwszeństwo do publikacji m.in. „Pitbulla”. Oprócz filmów, na platformie można było znaleźć odcinki seriali, które rozszerzały wątki omawiane w kinowych hitach. Platforma VOD wyprodukowała polską edycję „SNL Polska„, czyli satyryczny program na żywo Saturday Night Late. Nie zapominajmy również o fenomenalnym, pierwszym polskim serialu pt. „Rojst„. Showmax przyczynił się również do powstania pierwszego filmu online „Plagi Breslau” z Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej.

Polacy nie gęsi, swoje produkcje też mają

Nasze lokalne platformy, takie jak internetowa telewizja IPLA czy serwis Player również produkują dla swoich widzów. W pierwszym przykładzie możemy śledzić poczynania youtuberów w programie „Lekko Nie Będzie” prowadzonym przez Tomasza „Gimpera” Działowego. W IPLI zobaczyć możemy duet „Mniej więcej”: Mandzio i Kolega Ignacy – znanych również z naszego YouTube’a. Dowiedz się więcej o tych produkcjach na naszej stronie pod TYM adresem.

IPLA, Lekko nie będzie, Mniej Więcej, Gimper, Mandzio, Kolega Ignacy
Youtberzy w internetowej telewizji IPLA. Programy „Lekko nie będzie” i „Mniej Więcej”

W przypadku Playera, do czynienia mamy z ostatnią, głośną już produkcją „Chyłka – Zaginięcie„. Serial został zrealizowany na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Według informacji dyrektora programowego TVN – Edwarda Miszczaka – cały sezon odtworzono już 2 mln razy.

Wielkie zapowiedzi seriali, na które wszyscy czekają: Wiedźmin, Władcy Pierścieni i finał Gry o tron

Ubiegły rok przyniósł nam wspaniale informacje o powstaniu superprodukcji. Mowa przede wszystkim o międzynarodowej produkcji Netfliksa pt. „Wiedźmin„. Na łamach naszego serwisu VODnews.pl wielokrotnie informowaliśmy czytelników o poczynaniach wokół tego tytułu. Jak to wszystko się zaczęło? Sprawdź nasze podsumowanie pod TYM adresem. Jeszcze w tym roku będziemy mogli obejrzeć owoc współpracy pomiędzy samym autorem – Andrzejem Sapkowskim – a plejadą twórców takich jak Tomasz Bagiński czy osób powiązanych z produkcją „The Expanse”.

Media zalały informacjami o drugiej superprodukcji, która być może zadebiutuje dopiero w 2020 roku. Mowa oczywiście o serialu w świecie Tolkiena, tj. „Władcy Pierścieni„. W produkcji zaangażowani są twórcy kinowych hitów oraz Amazon. A zatem serial zadebiutuje z pewnością na platformie Prime Video.

Gra o tron z wszystkimi odcinkami na HBO GO
Gra o tron z wszystkimi odcinkami na HBO GO

Jednak długo wyczekiwaną produkcją jest „Gra o tron” od HBO GO. Finałowy sezon, który zadebiutuje już w kwietniu br., jest najbardziej pożądanym sezonem całej serii. Milionowa rzesza na całym świecie nie może doczekać się odpowiedzi na pytanie, kto zostanie władcą tytułowego tronu.

TVP odświeża nie tylko swój serwis, a Chili uruchamia sklep

W ubiegłym roku mogliśmy śledzić realizację strategii Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca postanowił odświeżyć swoją internetową telewizję TVP VOD i uruchomić specjalną sekcję dla widzów opłacających abonament RTV. We współpracy z tureckim nadawcą oraz brytyjską telewizją BBC, w serwisie można znaleźć znane i cenione seriale telewizyjne. Nie może nam umknąć również fakt, że Telewizja Polska w dalszym ciągu przeprowadza proces digitalizacji archiwalnych produkcji. Takie zabiegi pozwalają na udostępnienie internautom seriali i filmów znanych za czasów PRL, takich jak „Czterech Pancernych i pies” czy „Stawka większa niż życie„.

Docenić należy również włoską platformę Chili. W serwisie oglądać możemy najnowsze filmowe hity oraz wypożyczać odcinki znanych seriali. Platforma potrafi zadowolić swoich użytkowników udostępniając dużo akcji promocyjnych. Wówczas można obejrzeć super produkcje za mniej niż 5 zł. Najciekawszą informacją jest to, że platforma Chili uruchomiła sklep z gadżetami powiązanymi z kulturą filmową, serialową czy geekową. Warto spojrzeć na propozycje e-commercowego rozwiązania pod TYM adresem.

Czytelnicy VODnews.pl wybrali najważniejsze wydarzenie roku 2018. Przedstawiamy wyniki!

I tym samym doszliśmy do momentu wyczekiwanego przez naszych czytelników. To właśnie Wy wybraliście najważniejsze wydarzenie minionego roku. Nie przedłużając chwili, przejdźmy do tematu.

Miejsce 3: Odświeżony serwis IPLA.tv

Nowa IPLA
Nowa IPLA

Całkiem niespodziewanie, w ścisłej liście najważniejszych wydarzeń, znalazła się odświeżona platforma IPLA. Nie powinno jednak dziwić ten fakt, zwłaszcza, iż udostępniono nie tylko nowe funkcje. W serwisie pojawiły się materiały HBO, a tym samym widz IPLI mógł skorzystać z bogatej biblioteki VOD bezpośrednio na platformie. Pakiet IPLA HBO kosztuje 25 zł i pozwala nie tylko na to, co możemy zrobić bezpośrednio w HBO GO. W ofercie mamy także dostęp do kanałów linearnych HBO HD, HBO 2 HD oraz HBO 3 HD. To nie wszystko. Na liście stacji TV znajdziemy także paczkę AXN, AXN White, AXN Black oraz AXN Spin. Jakby tego było mało, to iplowy widz może liczyć również na kanały Cinemax i Cinemax 2.

Nowa strona IPLI zyskała nowoczesną, czytelną szatę graficzną. Duże zdjęcia, przyjazna ikonografia, wyeksponowane najważniejsze elementy serwisu sprawiają, że strona stała się przejrzysta i wygodna w użytkowaniu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Miejsce 2: Informacja o wyjściu Showmaxa z Polski

Wyjście Showmaxa z Polski

Choć Showmax zniknął z naszego kraju dopiero pod koniec stycznia br., to już sama informacja wywołała u czytelników niemałe zamieszanie. Nie tylko użytkownicy byli zaskoczeni decyzją Showmaxa, ale także niczego nieświadomi partnerzy biznesowi. Dla przykładu można wskazać operatora telekomunikacyjnego Play, który był zaskoczony i postanowił przygotować nową promocję dla swoich klientów.

Showmax zrealizował w Polsce misję. Wyłożył ogromne finanse na budowanie świadomości legalnej kultury. To właśnie ta platforma, chcąc czy nie, przyczyniła się do wzrostu płacenia za rozrywkę w sieci. Jeśli Showmax nie miał być internetowym miejscem rozrywki, to stał się właśnie swoistą kampanią społeczną.

Miejsce 1: HBO GO dostępny dla wszystkich – bez operatorów

HBO GO, HBO Go tańszy
HBO GO uwolniony. Dostęp do treści premium bez operatorów

Na ten ruch ze strony HBO czekali niemalże wszyscy fani seriali i treści premium. Jeszcze do niedawna aby móc korzystać z biblioteki HBO GO, musieliśmy być klientami operatora satelitarnego czy kablowego. Serwis VODnews.pl jako pierwszy poinformował opinię publiczną o uwolnieniu platformy HBO GO od podmiotów trzecich. Pamiętny artykuł znajduje się pod TYM adresem.

Ten ruch pozwolił HBO na bezpośrednią rywalizację z Netfliksem czy jeszcze obecnym na naszym rynku Showmaxem. Od czasu uwolnienia się od operatorów trzecich, serwis HBO GO odwiedza dwukrotnie wyższa liczba użytkowników. Dostęp do treści premium w internecie od tamtej chwili nigdy nie był prostszy.

TheMuBa, Prime Video i partnerstwo Netfliksa, Playa czy HBO GO. Oto co czytelnicy wyróżnili w 2018 roku

Podsumowując głosowanie na najważniejsze wydarzenie roku 2018 w serwisach VOD, możemy wyróżnić także kilka innych pozycji. Swoje głosy otrzymały również takie sytuacje, jak:

  • HBO GO w serwisach IPLA i Player. Omówiliśmy już obecność treści HBO w IPLI, ale prawda jest taka, że taka biblioteka dostępna jest taka w serwisie Player.pl w ramach usługi Player+. To tylko pokazuje, jak partnerzy mogą łączyć swoje siły. Dokładnie podobny ruch był w przypadku serwisu VOD.pl, który udostępnia materiały znane z IPLI czy właśnie z Playera.
  • Amazon Prime Video coraz bliżej polskiego widza. Nie jest tajemnicą, że Amazon wchodzi do Polski żółwim tempie. Jednak już teraz możemy korzystać z serwisu po polsku, a w bibliotece pojawia się coraz więcej polskiego akcentu – napisy czy lektor.
  • Play oficjalnym partnerem Netfliksa. Nasi czytelnicy wyróżnili również to, że po odejściu Showmaxa z Polski, to właśnie Play zdecydował się na bliższą współpracę z Netfliksem. W swojej ofercie już oferuje dostęp do platformy, a jeszcze w tym roku Netflix będzie oferowany również w internetowej telewizji Playa.
  • Powstanie internetowego teatru TheMuBa. Na samym końcu głosów mogliśmy znaleźć docenienie pomysłu aktora Borysa Szyca, który we współpracy z Jarosławem Kuźniarem stworzył internetowy teatr. Jeśli zatem nie możemy zobaczyć spektakl na żywo w tradycyjnym teatrze, to możemy to zrobić właśnie przez internet. Cytując klasyka „how cool is that?”.

Z chęcią dowiemy się od Was, jakie najważniejsze wydarzenie roku 2018 w serwisach VOD było właśnie dla Was. Piszcie śmiało w komentarzach pod naszym artykułem!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!