NewsTVP VOD

TVP myśli o telewizji OTT. Nadawca będzie finansowany przez Państwo

Publiczny nadawca prowadzi badania mające na celu sprawdzenie popytu na internetową telewizję. TVP przygląda się rynkowi dekoderów i interaktywnych programów TV.

Na rynku OTT (over the top) pojawia się coraz więcej rozwiązań. Tego typu usługi prowadzone są m.in. przez nc+ czy Cyfrowy Polsat. Dekodery z dostępem do telewizji internetowej udostępniają również operatorzy telekomunikacyjni, w tym Play Now TV Box czy Magenta 1 od T-Mobile. Możliwość oglądania telewizji linearnej przez internet to nowy trend, który wyznaczają dzisiejsi młodzi widzowie. Wspomniana grupa docelowa coraz chętniej przerzuca się z tradycyjnej konsumpcji telewizji właśnie na rzecz usług VOD czy OTT. W przypadku Telewizji Polskiej, grupa odbiorców jest zdecydowanie starsza, co sugeruje również podniesiony wiek grupy komercyjnej do 59 lat. Nic więc dziwnego, że wejście ze swoją telewizją szerzej do internetu, miałoby istotne znaczenie.

TVP chce wejść szerzej do internetu. Na tapecie TVP VOD, TVP HbbTV oraz TVP OTT

Telewizja Polska w swoim portfolio posiada platformę TVP VOD, która w ostatnim czasie przeszła przemianę. Serwis został dostosowany do dzisiejszych standardów, udostępniając funkcjonalniejszy odtwarzacz. Ze względu na status państwowej instytucji, większość biblioteki TVP VOD oferuje materiały wideo za darmo. Aby zwiększyć lojalność użytkowników, publiczny nadawca zdecydował się na uruchomienie Strefy ABO, dla osób opłacających abonament RTV.  We wspomnianej strefie, internetowi widzowie mogą zobaczyć także zagraniczne produkcje, głównie od brytyjskiego nadawcy BBC.

Rusza internetowa telewizja sportowa od UEFY >>

Strefa ABO na platformie TVP VOD dla opłącających abonament RTV
Strefa ABO na platformie TVP VOD dla opłącających abonament RTV

Telewizja publiczna rozbudowała również usługę internetową o technologię HbbTV. TVP jako jeden z niewielu nadawców telewizyjnych postanowił mocno zainwestować w ten segment. Takie działanie pozwoli na to, by starsi widzowie mogli powoli wejść w nowe technologie i oglądać dodatkowe treści przez internet. Oprócz podstawowej biblioteki TVP VOD, użytkownicy mogą oglądać transmisje z posiedzeń parlamentu. A także dowiedzieć się o alertach pogodowych i obejrzeć dzienniki regionalne. W przypadku warszawskiego MUX-8, widzowie dodatkowo mogą cieszyć się z treściami dot. piłkarskiej drużyny Legia Warszawa.

Teraz Telewizja Polska myśli o wdrożeniu nowej usługi OTT. Wszystko zależy od wyników badań, które właśnie teraz są prowadzone.

Telewizja Polska bada potencjalne zapotrzebowanie na telewizję OTT. Będzie dedykowany dekoder?

Publiczny nadawca ma niemal nieograniczone zasoby w postaci filmów, seriali czy programów telewizyjnych. Dochodzą do tego także wydarzenia sportowe, przy rozwijanej aplikacji TVP Sport. W planach powstać ma dedykowany kanał telewizyjny nadawany tylko w internecie. Firma ogłosiła już w mediach, że wkrótce zadebiutować może TVP Sport2, gdzie będą emitowane dodatkowe mecze piłkarskie. Jest to pokłosie obietnicy Jacka Kurskiego – prezesa TVP – o zdobyciu jeszcze większej ilości praw do wydarzeń sportowych.

W zasobach Telewizji Polskiej możemy znaleźć dodatkowo seriale i filmy za czasów PRLu. W ramach projektu digitalizacji archiwalnych treści wideo, odnowiono znane i cenione produkcje. Nie tylko „Stawka większa niż życie” czy „07 zgłoś się” – o wszystkich tytułach pisaliśmy pod TYM adresem.

TVP planuje wspólny serial z platformą Netflix. Produkcje nadawcy trafią do globalnej biblioteki? >>

Digitalizacja archiwalnych seriali TVP za czasów PRLu
Digitalizacja archiwalnych seriali TVP za czasów PRLu

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, publiczny nadawca prowadzi obecnie badania fokusowe. Mają one na celu sprawdzenie popytu na dodatkowe usługi internetowe, w tym telewizję OTT. Na razie trwają analizy wyników przeprowadzonych już badań, temat jest wciąż otwarty.

Dekoder OTT od TVP pozwoli nie tylko na oglądanie telewizji internetowej

Telewizja Polska sprawdza, czy widzowie będą chętni uczestniczyć w programach telewizyjnych poprzez interaktywny udział za pomocą dekodera. Nie trzeba długo szukać przykładu, jeden z nich to niewątpliwie miesięczne teleturnieje z cyklu „Wielki Test”. Taki sprzęt to także większa monetyzacja biznesu, TVP sprawdza również, czy użytkownicy byliby chętni na opcjonalne pakiety usług wideo na żądanie.

Strategia rozwoju TVP VOD i innych usług cyfrowych to kolejny etap listu intencyjnego o partnerstwie „w zakresie wsparcia rozwoju multimedialnej platformy cyfrowej”. Nadawca podpisał list z firmą Emitel, czyli z największym w kraju operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej.

Telewizja Polska zyska potężny zastrzyk gotówki. Rząd chce w pełni finansować publiczną TV

Obecny obóz rządzących Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziało likwidację znanego nam abonamentu RTV. Po ewentualnej jesiennej wygranej, partia chce znieść obowiązek opłacania na rzecz mediów publicznych. Wszystko po to, by Państwo ostatecznie samo przeznaczało konkretną kwotę na wsparcie misji radiowo-telewizyjnej.

Tradycyjna telewizja wchodzi w nową erę internetowej rozrywki >>

Już w tym roku mogliśmy być świadkami finansowania Polskiego Radia i TVP przez Państwo. Nie wszyscy opłacają obowiązkowy abonament RTV, a publiczny nadawca nie ma odpowiednich narzędzi by to weryfikować. Osoby, które opłacały i z jakiegoś powodu zaprzestały, miały wizyty listonoszy. A także wezwanie windykacyjne do uregulowania zaległych opłat. Jednak posiadacze telewizorów czy odbiorników radiowych, którzy do tej pory nie opłacali, nie mogą być do końca sprawdzeni. PiS wielokrotnie sprawdzał możliwości „zmuszenia” Polaków do opłacania abonamentu RTV. Jeden z pomysłów miał dotyczyć opłacenia z poziomu zeznania rocznych składek podatkowych za pomocą PIT. Temat jednak nie doszedł do końcowego wdrożenia i tym samym rząd zdecyduje się na całkowicie zniesienie abonamentu RTV.

W ramach rekompensaty za utracone zarobki w latach 2018-2019, państwo postanowiło przyznać odszkodowania. Polskie Radio otrzymało rekompensatę w wysokości  60 mln zł, zaś rozgłośnie regionalne publicznego radia otrzymali 73 mln zł. Z kolei Telewizja Polska zgarnęła aż 1,13 mld zł, co ostatecznie zagwarantowało pokrycie 89 proc. abonamentu RTV.

Komentarze:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!