Amazon Prime Video jest coraz bliżej polskich widzów. Serwis oferuje interfejs oraz udostępnia napisy i lektora w naszym języku. Jak się prezentuje serwis?
Amazon konsekwentnie wchodzi do Polski, choć robi to małymi kroczkami. Od czasu, kiedy jako pierwsi poinformowaliśmy o oficjalnym wejściu usługi Prime Video, w serwisie powoli dodawany był polski akcent. Jednak sam serwis zdjął geoblokadę w grudniu 2016 roku. Za chwilę miną dwa lata od kiedy Prime Video jest dostępny dla naszych rodzimych użytkowników. Platforma zdecydowanie wchodzi na nasz rynek żółwim tempie. Netflix zrobił to tylko zaledwie w 12 miesięcy. Jak informowaliśmy, platforma miała być gotowa dla nas już w styczniu br., jednakże plany się zmieniły. Kolejnym terminem nieoficjalnie ustalonym był kwiecień, ale najwidoczniej firma nie była jeszcze gotowa. W naszych ostatnich doniesieniach informowaliśmy, że najprawdopodobniej serwis oficjalnie ruszy jeszcze w sierpniu, co jest bardzo możliwe. Obecnie platforma ma spolszczony interfejs oraz oferuje coraz więcej materiałów z polskim lektorem czy z napisami. Dostępna jest nawet pomoc po polsku. Jak zatem wygląda serwis od środka?
Amazon Prime Video po polsku. Krok po kroku na platformie VoD
- Rejestracja
Amazon oferuje tradycyjny model subskrypcji, zupełnie tak samo jak Netflix czy HBO GO. Należy zarejestrować konto na stronie Prime Video i uzupełnić swoje dane oraz podpiąć kartę. Pamiętajcie proszę, że będziecie zobowiązanie do uzupełnienia formularzu w formie imienia, nazwiska, adresu, województwa oraz numeru telefonu. Następnie zostaniecie poproszeni o podpięcie karty płatniczej. Nie musi to być kredytowa, zwykła płatnicza również jest dozwolona.
- Interfejs
Do wszystkich subskrybentów HBO GO, Netfliksa czy Showmaxa. Nie spodziewajcie się zupełnie nowej odsłony platformy VoD czy naszpikowanych funkcji. Amazon Prime Video to usługa przedpotopowa, która oferuje podstawowe opcje i wygląda jakby została zrobiona kilkanaście lat temu i nie była aktualizowana. Aczkolwiek, stosunkowo niska cena może nieco wynagrodzić ten stan rzeczy.
- Funkcje
Przy okazji wspomnienia o opcjach, pozwoliłem sobie spojrzeć bliżej na to, co technicznie oferuje Amazon. Przede wszystkim uprzedzam, że na próżno szukać tu jakichś rewelacji. W usłudze mamy opcję automatycznego uruchamiania następnych odcinków, dodawania seriali/filmów do naszej ulubionej listy. Ulubiona lista pozwala tylko i wyłącznie na dodanie i usunięcie tytułu z listy. Nie ma nawet opcji przesuwania wybranej kategorii np. do pierwszego miejsca. Liczy się tylko czas dodania do listy – i nic więcej.
- Odtwarzacz
Z kolei, jeśli chodzi o funkcje podczas odtwarzania materiału, to mamy jedną nowość, która nie jest oferowana bezpośrednio w playerze u innych dostawców. Ale o tym za chwilę…
Podczas oglądania mamy możliwość wyboru napisów lub ścieżkę dźwiękową. Niestety, platforma nie odpala automatycznie ostatnich ustawień, ani nawet polskiego akcentu. Musimy zrobić to sami, na szczęście przy wyborze kolejnych materiałów, Amazon wybiera polskiego lektora lub napisy. Mamy możliwość powiększenia na pełny ekran i wyłączenia playera. Bezpośrednio możemy również dodać do listy lub pominąć intro serialu.
Z kolei to, co najbardziej przypada do gustu, głównie dla użytkowników korzystających z mobilnej sieci. Klikając na koło zębate, możemy wybrać jakość obrazu i zobaczymy ile pobierze to danych GB.
Materiały w jakości 4K w Apple TV, także dla polskich widzów >>
Jak sprawdzić, czy dany materiał jest w języku polskim?
Jak już wiecie, w serwisie jest coraz więcej materiałów dostępnych w naszym rodzimym języku. Jeden ze sposóbów na wyszukiwanie, czy serial lub film jest po polsku, to po prostu wejście w kategorię materiału. Wówczas czytamy, czy jest język polski. Niech nie zwiedzie Was fakt, że wybrane materiały mają polski opis, a niektóre są nadal po angielsku. Nawet te materiały, które mają oryginalny opis serialu czy filmu również posiadają polski akcent w postaci lektora czy napisów. Drugi z kolei, to specjalna zakładka na stronie głównej „Filmy i seriale w języku polskim” dostępna pod TYM adresem.
Na karcie programu np. „The Grand Tour”: widzimy najważniejsze informacje. Wybieramy odpowiedni sezon czy odcinek, mamy informację o latach produkcji, liczbie sezonów i kategorii wiekowej. Ponadto mamy standardowy opis (w tym przypadku jest po polsku), kto występuje, jaki jest gatunek materiału oraz jakie są dostępne języki w napisach czy z lektorem. Istnieje możliwość dodania kategorii do listy odtwarzania, czyli przysłowiowej listy ulubionej.
Dla bardziej chcących, jest opcja ustawień dot. napisów. Nie chodzi o wybór języka, a to, jak mają się wyświetlać teksty podczas oglądania.
System rekomendacyjny jest dostępny, ale nie chcesz go używać
Polecane filmy i seriale w serwisie Amazon Prime Video kuleje i to bardzo. W każdej kategorii mamy informację o tym, jakie inne materiały obejrzeli użytkownicy, którzy widzieli materiały z danej kategorii. Ponadto, na stronie głównej jest zakładka o filmach i serialach, które musisz obejrzeć po tym, co już widziałeś w serwisie. Ja, pomimo, że nie odpaliłem żadnego materiału, to już miałem dostępne propozycje.
To co może dodatkowo zirytować, to fakt, że aby przesuwać materiały z danej zakładki na stronie głównej, czy w polecanych boksach, należy użyć do tego paska na dole – jak w starych programach. Nie działa nawet rolka myszki, która tylko scrolluje stronę w dół i w górę.
Filmy i seriale w serwisie Amazon Prime Video. Co oglądać?
W bibliotece Amazona na polskim rynku posiada ponad 1 tys. materiałów. Znajdziecie tam nie tylko filmy i seriale, ale także programy, w tym najbardziej znany „The Grand Tour” (były „Top Gear”). Wielbiciele anime również będą mieli powód do radości, bo to właśnie Amazon dopieszcza tych widzów. Jednak w Polsce, nadal bardzo dużo anime nie ma polskiego akcentu.
Amazon Prime Video czy Netfliks? Sprawdzamy >>
Polecamy zajrzeć do strony UpFlix, gdzie znajdziecie pełną listę materiałów. Dzięki temu macie pogląd tego, co znajdziecie na platformie zaraz po aktywacji subskrypcji. To samo możecie zrobić wchodząc na oficjalną stronę, np. do zakładki Seriale w języku polskim pod TYM adresem. Ale musicie być zarejestrowani aby zobaczyć tę podstronę.
My zaprezentujemy tylko te produkcje, które są warte Waszej uwagi:
Produkcje oryginalne:
- The Man in the High Castle
- The Grand Tour
- All or Nothing. Manchester City
- American Gods
- Goliath
- The Tick
- Bosch
- Sneaky Pete
- Mozart in the Jungle
- Transparent
- Red Oaks
Najbardziej znane produkcje:
- This is Us
- Preacher
- Fear The Walking Dead
- Heores
- The Office
- Exorcist
- Dr House
- Into the Badland
- Dwóch i pół
- Hawaii Five-0
- Community
- The Shield
- Justified
- The Good Fight
- The Good Wife
- Law & Order. Special Victims Unit
- Downtown Abbey
- Mr Robot
W przypadku filmów, to większość tytułów jest z lat poprzednich. I te, które zostały odebrane głównie Netfliksowi. Na platformie można znaleźć kilka perełek, które są dość nowsze.
Na łamach naszego serwisu VODnews.pl pisaliśmy o tym, co Amazon może zaoferować polskim widzom. Więcej na ten temat możecie przeczytać pod TYM adresem.
Jak wygląda przyszłość Amazon Prime Video?
Dowiedzieliśmy się o planach rozwoju Prime Video w krajach europejskich. Otworzenie się globalnie pod koniec 2016 roku miało na celu zniwelować rosnący trend piracenia programu z udziałem Clarksona „The Grand Tour”. Dzięki temu, użytkownicy (zwłaszcza Ci z Europy) mogli legalnie obejrzeć odcinki programu motoryzacyjnego. Jednak to nie wystarczyło, aby podbić serca widzów nieanglojęzycznych. To spowodowało, że Amazon rozpoczął współpracę z agencjami tłumaczącymi i tworzącymi napisy oraz kupował licencje do ścieżki dźwiękowej, czyli np. do polskiego lektora. Z czasem, w naszej bibliotece VoD coraz więcej materiałów było już spolszczonych. Docelowo wszystkie dostępne seriale i filmy mają być w naszym języku.
Sprawa dotyczy nie tylko Polski, bowiem Amazon planuje szerszą ekspansję w krajach europejskich. W tym celu została powołana specjalna jednostka zajmująca się produkcją na europejskie rynki. Za zadanie wzięli współpracę z twórcami ze starego kontynentu, produkcję nowych filmów i seriali – głównie nieanglojęzycznych.
Wszyscy jednak czekają na głośno zapowiadaną serię z uniwersum świata tolkienowskiego „Władcy Pierścieni”. Amazon rozpoczął prace nad serialem, który będzie prequelem wydarzeń znanych z filmowych adaptacji. Jest to zapowiadany hit na miarę „Gry o tron” czy jeszcze nie zrealizowanego „Wiedźmina” dla Netfliksa.
Czego brakuje tak naprawdę Amazonowi? Przede wszystkim odświeżonego interfejsu i nowych funkcji. Nie oszukujmy się, to co obecnie prezentuje Prime Video jest daleko w tyle w stosunku do konkurencji. Przedstawiciele Amazona już zapowiedzieli,. że pracują nad nowym interfejsem, który będzie dostosowany do obecnych czasów. Podczas rozmów w ramach Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych, Jennefer Salke, szefowa Amazon Studio zdradziła plany odświeżenia platformy. Dodała, że nowa wersja będzie bardziej intuicyjna dla użytkowników.
Czy warto aktywować subskrypcję na Amazonie Prime Video?
Choć nie wszystko jest spolszczone, to jednak warto już teraz zajrzeć do platformy. Użytkownik może skorzystać z siedmiodniowego okresu testowego i zrezygnować bez konsekwencji czy poniesienia środków pieniężnych. W samym serwisie możemy już poruszać się z polskim językiem, a produkcji z naszym rodzimym językiem jest już bardzo dużo. W bibliotece znajdziemy takie seriale, które nie są dostępne nigdzie indziej. A zatem jeśli planujecie obejrzeć np. American Gods czy The Grand Tour, to zdecydowanie możecie rozpocząć swoją przygodę z Amazonem. Warto dodać, że obecnie trwa promocja, w której możecie opłacać za subskrypcję tylko 2,99 euro miesięcznie przez pół roku. Po tym terminie, plan ten zmieni się do kwoty 5,99 euro.