NetflixNewsSeriale VOD
Popularne

Netflix traci seriale nadawców TV. Stawia na sekcję Oryginals

Platforma Netflix wkrótce może stracić takie hity jak „Przyjaciele”, „The Office” czy „Grey’s Anatomy”. Stacje TV coraz częściej decydują się na własne serwisy VOD.

Rynek usług oferujących wideo na życzenie z roku na rok rośnie w szybkim tempie. Choć rosnący trend w dalszym ciągu nie zagraża linearnej telewizji, to jednak nadawcy TV chcą być obecni także w internecie. W Polsce telewizję oglądamy średnio 4 godziny dziennie, a dostęp do serwisów VOD ma niewielki procent gospodarstw domowych. Inaczej ma się w Stanach Zjednoczonych, gdzie subskrybenci już prześcignęli liczbę abonentów telewizji kablowych. Nic więc dziwnego, że nadawcy telewizyjni chcą iść tam, gdzie są widzowie. W tym roku mamy wysyp nowych usług, takich jak Paramount Play, National Geographic Play czy FOX Play. Śledzimy także rozwój telewizji internetowej za sprawą operatorów telekomunikacyjnych. Mowa przede wszystkim o Play Now TV BOX, telewizji IPTV Cyfrowego Polsatu czy nadchodzącej telewizji T-Mobile. Warto też przy okazji wspomnieć o współpracy m.in. Telewizji Polskiej z Netfliksem.

WarnerMedia zabierze serial „Przyjaciele” z platformy Netflix. Powód?

Serial "Przyjaciele" znikną z serwisu Netflix
WarnerMedia zapowiada nowy serwis, gdzie będzie dostępny serial „Przyjaciele”. Sitcom zniknie z serwisu Netflix?

Jeden z największych producentów telewizyjnych i filmowych treści przymierza się do uruchomienia własnej platformy VOD. Gigant rozrywki jest właścicielem praw do najpopularniejszego sitcomu „Przyjaciele”. Netflix przy przedłużaniu licencji na kolejny rok musiał „zabulić” ogromne środki pieniężne. Platforma jednak wierzyła w sukces tej produkcji, najwierniejsi fani powracają do odcinków niemalże bez przerwy. Tym razem WarnerMedia nie przedłużył praw do Netfliksa i jak tylko wejdzie nowy serwis, serial będzie dostępny właśnie tam.

Według zagranicznych mediów, serwis VOD od WarnerMedia ma zawierać treści HBO (wspólny właściciel AT&T), a także hitowe filmy (m.in. „Narodziny gwiazdy”, „Aquaman”). W bibliotece znajdziemy również seriale, wspomniani już „Przyjaciele” oraz „Kroniki Seinfelda” czy „Teoria Wielkiego Podrywu”. Platforma ma oferować trzy poziomową subskrypcję:

  • najtańszy pakiet zaoferuje dostęp do ogromnej bazy filmów;
  • środkowy pakiet umożliwi oglądanie najnowszych hitów filmowych oraz oryginalne produkcje;
  • najdroższy pakiet oprócz wymienionych pozwoli na oglądanie także licencjonowanych produkcji.

Według informacji podanej przez Variety, pakiety mają być drogie w stosunku do Netfliksa czy pozostałej konkurencji. Ceny wahają się na poziomie ok. 16-17 dol. (dla porównania, Netflix w USA kosztuje 14,99 dol). Według nieoficjalnych informacji wiemy także, iż serwis ma oferować dostęp do biblioteki Cinemaxa, HBO oraz Warner Bros.

„Biuro” (ang. „The Office”) może zniknąć z biblioteki Netfliksa przez platformę NBCUniversal

Serial Biuro od NBCUniversal może zniknąć z platformy Netflix
Czy z biblioteki Netflix zniknie serial „Biuro”?

Kolejny sitcom „Biuro” produkowany przez NBCUniversal może zniknąć z serwisu Netfliksa. Powodem takiej decyzji jest nowa platforma, która będzie sygnowana właśnie przez wspomnianą wytwórnię. Tytuł jednak może pozostać nieco dłużej w bibliotece Netflix ze względu na późną premierę. Start nowej usługi NBCUniversal planowany jest na przyszły rok. Szczegółów o nowej platformie na razie brak.

Produkcje Shondaland z „Grey’s Anatomy” i „How to Get Away with a Murder” na czele także zagrożone

Seriale Shondaland mogą zniknąć z Netfliksa. W Polsce możemy zobaczyć "Sposób na morderstwo"
Netflix może stracić seriale Shondaland, w tym Chirurdzy i Sposób na morderstwo

W lokalnej bibliotece platformy Netflix na próżno szukać serialu „Chirurdzy”, ale już „Sposób na morderstwo” jak najbardziej można znaleźć. Inaczej ma się rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspomniane tytuły są dostępne u giganta VOD. Zagrożenie wynika z faktu, że na horyzoncie debiutuje platforma Disney+, która jest powiązana z stacją ABC. Niewykluczone, że właściciel w trakcie rozwoju swojej platformy będzie chciał przygarnąć wszystkie seriale z anteny ABC.

Produkcje Netflix Originals motorem napędowym platformy VOD

Według najnowszych raportów prosto zza oceanu, wiemy, że w USA subskrybenci chętniej sięgają po treści z sekcji Originals. Jak podaje Netflix, internetowi widzowie w 80 proc. oglądają właśnie seriale i filmy produkowane na własne potrzeby. Przypominamy, że tego typu treści nie znajdziemy w tradycyjnej telewizji. I to właśnie tego typu materiały będą broniły Netfliksa przed narastającą konkurencją. Wystarczy spojrzeć na strategię rozwoju, gigant VOD wciąż przeznacza miliardy dolarów na produkcje własne, w tym także europejskie. W porównaniu do większości globalnych konkurencji (poza HBO GO), to właśnie platforma Netflix stara się skupiać na lokalnych serialach i filmach. W Polsce mieliśmy okazję obejrzeć tytuł „1983” w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!