News World

YouTube udostępnia filmy za darmo, ale z reklamami

Google przymierza się do urozmaicenia modelu sprzedażowego platformy YouTube Premium. Docelowo serwis będzie udostępniał filmy za darmo i produkcje własne.

Koncern Google rozpoczął testy polegające na udostępnianie filmowych hitów zupełnie za darmo. Widzowie platformy YouTube nie będą musieli opłacać usługę Premium, aby móc skorzystać z części biblioteki VoD. Firma zdecydowała się na ten krok uznając, że więcej wpływów będzie z tytułu emisji reklam, aniżeli z płatnej subskrypcji YouTube Premium. Czy Google ma szansę na rywalizację z Netfliksem czy HBO GO? Lepszym pytaniem jest, czy tego typu model sprzedaży dostępu do filmów zagrozi lokalnych dostawcom z podobnym modelem biznesowym, jak IPLA czy Player.

Ponad sto filmów za darmo w serwisie YouTube

Największy serwis wideo udostępnił na początku ponad sto tytułów filmowych – zupełnie za darmo. Warunkiem wymaganym do bezpłatnego oglądania jest zgoda na wyświetlanie reklam. Wśród udostępnianych materiałów można znaleźć takie klasyki jak Terminator czy Rocky.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Google do 2020 roku chciałby skompletować pełną ofertę w modelu aVOD (za darmo, z reklamami), w tym także własne produkcje oryginalne i nie tylko filmy, ale także seriale. Zwiększenie treści w tym modelu pozwoli gigantowi na zwiększenie cen zakupu reklam w serwisie YouTube. Im więcej firma zyska na tych działaniach, tym więcej kontentu wyprodukuje i zakupi licencje.

Filmy za darmo nie dla Polaków

Przynajmniej na tym etapie, nie tylko dla naszych rodaków, ale także dla wszystkich innych państw – poza Stanami Zjednoczonymi. To właśnie w Ameryce rozpoczęto pierwsze testy. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i kiedy taka usługa miałaby trafić do Polski.

Produkcje YouTube Originals tylko w YouTube Premium
Produkcje YouTube Originals tylko w YouTube Premium

Przypominamy, że w dalszym ciągu w naszym kraju nie możemy korzystać z usługi YouTube Premium czy YouTube Music. Płatne usługi są już udostępniane w krajach europejskich, ale na liście w dalszym ciągu brakuje naszego państwa.

Jeszcze więcej oryginalnych treści

YouTube zapowiada kolejne inwestycje we własne produkcje, które na chwilę obecną w pełni udostępniane są tylko w usłudze YouTube Premium. Google uważa, że udostępnienie własnych materiałów w modelu reklamowym pozwoli na ich popularyzację w znacznie większym gronie użytkowników. Nie tylko świadomość produkcji własnych jest motorem napędowym do podjęcia takiej decyzji. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jest to także sposób na zwiększenie przychodów z reklam.

Google już podpisał nowe umowy z kolejnymi studiami telewizyjnymi i z twórcami filmowymi. Od 2019 roku, rozpocznie się kolejny etap produkcji oryginalnych filmów, seriali czy programów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!