Raporty

Ile polskich gospodarstw domowych korzysta z serwisów VOD? Mało…

Już ponad 250 mln gospodarstw domowych na całym świecie ma dostęp do wybranych serwisów VOD. W Polsce tylko 7% korzysta z internetowej wypożyczalni.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Strategy Analytics, już ponad ćwierć miliona gospodarstw domowych subskrybuje wybraną platformę VOD. Serwisy streamingowe zyskują na popularności i w niektórych krajach powoli prześcigają płatną telewizję tradycyjną – jak np. w Stanach Zjednoczonych. To właśnie ten ogromny kraj jest liderem jeśli chodzi o korzystanie z tego typu rozwiązań. Jak wygląda pełna lista?

Polska na szarym końcu w globalnym zestawieniu

W ostatnich latach, serwisy z wideo na życzenie zyskują na znaczeniu w naszym rodzimy kraju. Wejście do Polski platform Netflix czy Showmax pokazuje, że jesteśmy gotowi na legalną rozrywkę w sieci. Niemniej, choć zauważalne są wzrosty w kolejnych latach, to w naszym kraju zainteresowaniem serwisami VOD są w dalszym ciągu małe w stosunku do innych krajów.

Udział gospodarstw domowych subskrybujących serwisy VOD
Udział gospodarstw domowych subskrybujących serwisy VOD

W Stanach Zjednoczonych już prawie 60% gospodarstw domowych ma dostęp do co najmniej jednego serwisu VOD. Choć Netflix jest potężnym graczem, to na rynku amerykańskim bardzo dobrze radzi sobie platforma Hulu – niedostępna w Polsce. Kolejną pozycję zajmuje Kanada (ponad 51% gospodarstw domowych), a podium zamyka Norwegia z 46 proc.Według analizy Strategy Analytics, w Polsce serwisy VOD są dostępne tylko w 7 proc. gospodarstw domowych. Polacy mają możliwość korzystać z ponad 30 platform oferujących bibliotekę filmów i seriali. Prym wiedzie niezmiennie serwis VOD.pl, a zanim Player.pl oraz internetowa telewizja IPLA. Na popularności zyskuje Netflix, który niebawem prześcignie po raz pierwszy polskich dostawców. Z zagranicznych podmiotów, małymi kroczkami rośnie zainteresowanie platformą Showmax. Już niebawem dystrybutor treści premium – HBO – otworzy swój flagowy produkt dla wszystkich internautów. Mowa oczywiście o usłudze HBO GO.

Firma badawcza przewiduje, że do końca 2018 roku, z serwisów VOD korzystać będzie już 300 mln gospodarstw domowych, a do 2022 roku liczba ta wzrośnie prawie do pół miliarda domostw. Przewidywane dane dotyczą całego świata.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL