HBONetflixPlayerRaportySeriale VOD

E-widzowie wybrali najlepsze seriale. Netflix i HBO GO liderami

Jak pokazują wyniki najnowszych badań Wavemaker, już co drugi polak w wieku 16+ ogląda seriale w internecie. Binge-watching zyskuje na popularności. Gdzie chętniej oglądamy?

Z raportu VideoTrack wynika, iż polscy e-widzowie cenią Netflix i HBO jako producentów seriali. Nasi użytkownicy już na dobre przyzwyczaili się do nałogowego oglądania telewizyjnych produkcji, tj. tzw. binge-watching. Jak czytamy we wnioskach, ponad 64 proc. internautów w wieku 16+ ogląda seriale.

15 mln użytkowników ogląda seriale w sieci według badania VideoTrack

Badanie agencji Wavemaker pokazuje, że tego typu produkcje oglądają częściej kobiety. Jest to zupełnie nowy trend, ponieważ do tej pory przodowali mężczyźni, którym nieco bliżej nowszym technologiom. Najczęściej oglądają młode kobiety w wieku 16-34. Najciekawszym aspektem raportu jest fakt, że już co drugi widz seriali ogląda więcej niż dwa odcinki za jednym razem. Zjawisko binge-watchingu jest szczególnie zauważalne w młodszym pokoleniu, wśród 16-24 latków. W tej grupie internauci sięgają średnio po 3 odcinki za jednym posiedzeniem.

Polacy kochają amerykańskie seriale. Ale nie są obojętni polskim produkcjom
Wavemaker prezentuje wyniki, skąd pochodzą najchętniej oglądane seriale.

Nie od dziś wiadomo, że polscy widzowie pokochali amerykańskie seriale. Jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania polskim produkcjom. W 2016 roku, badani wskazywali, że oglądają polskie seriale na poziomie 36 proc. badanych. Trzy lata później, te same dane wskazują wynik na poziomie 43 proc. internetowych widzów.

Twórcy badania VideoTrack wierzą, że wzrost jest spowodowany przede wszystkim produkowanym seriom z segmentu premium. Mowa przede wszystkim o popularnych tytułach produkowanych przez serwis sVOD, takie jak „Rojst” czy „1983”. Do śmiałej tezy należy dodać także seriale realizowane na zlecenie Canal+, które w ostatnim czasie cieszą się popularnością rodaków.

Najpopularniejsze seriale wśród polskich internautów. Co pokochaliśmy oprócz „Gry o tron”?

Gra o Tron, Kobiety Mafii i Wikingowie to najpopularniejsze seriale wśród polskich internautów
Gra o Tron, Kobiety Mafii i Wikingowie to najpopularniejsze seriale wśród polskich internautów

Wavemaker zbadał popularność seriali z listy m.in. 20 produkcji wskazywanych przez międzynarodową firmę badawczą Parrot Analytics jako najpopularniejsze w polskim internecie w 2018 roku. Dane z badania pozwalają stwierdzić, że zbudowały one kilkumilionowe publiczności w Polsce (mowa tu o widzach wszystkich, a nie tylko ostatnich sezonów tych produkcji). Do ścisłego topu, obok wielkich międzynarodowych produkcji, jak „Gra o tron”, „Wikingowie” czy 'The Walking Dead” dostały się „Kobiety mafii” Patryka Vegi (należy tu jednak pamiętać, że serial był rozwinięciem kasowej produkcji kinowej).

Polacy zbyt leniwi? Chętniej oglądamy z lektorem, choć napisy zyskują na popularności

Według raportu, 7 na 10 polskich widzów wybiera lektora, jako ścieżkę dźwiękową w serialach. Z kolei co czwarty internauta twierdzi, że lepiej ogląda się z napisami. W tym wymiarze także widać wyraźną różnicę w upodobaniach najmłodszej grupy widzów – wśród 16-24 latków fani lektora są tylko w nieznacznej większości wobec zwolenników napisów.

Najmłodsi badani – wbrew powtarzanych często opiniom o upodobaniu przez nich krótkich form wideo – nie różnią się od pozostałych grup widzów seriali w kwestii pożądanej długości odcinków seriali. 40 proc. ogółu badanych stawia na czas trwania od pół godziny do trzech kwadransów, niespełna 1/3 woli krótsze formaty.

Netflix, HBO GO i… TVN najlepszymi producentami seriali

Netflix i HBO GO najlepszymi producentami seriali. Polacy kochają także seriale dostępne w Playerze i IPLI
Netflix i HBO GO najlepszymi producentami seriali. Polacy kochają także seriale dostępne w Playerze i IPLI

W percepcji polskich e-widzów to Netflix i HBO są dziś najlepszymi dostarczycielami najwyższej jakości seriali. Netflix, który wysforował się na szczyt rankingu, zbudował w Polsce tę pozycję w trzy lata. W badaniu VideoTrack Wavemaker z 2016 roku, Netflix wskazywało tylko kilka proc. badanych.

Badanie VideoTrack agencja Wavemaker realizowała w kwietniu 2019 r. na próbie 1,5 tys. polskich internautów metodą CAWI.

Komentarze:

  1. Czy ktoś czytał ten artykuł przed publikacją? „Co pokochaliśmy oprócz „Grę o tron”?” Skoro już odmieniamy tytuł to może poprawnie: „Co pokochaliśmy oprócz „GrY o tron”?”
    I drugi cytat: „Nie od dziś wiadomo, że polscy widzowie rozkochali w sobie amerykańskie seriale.” Bardzo chciałabym zobaczyć te amerykańskie seriale zakochane w polskich widzach.

  2. Artykuł mówi, że wybierając lektora są leniwi? Gratulacje dla tych co po całym dniu pracy np przykład przy kompie lub fizycznej dadzą radę czytać napisy. Raczej odwrotnie lenie są wypoczęci i dadzą radę oglądać wieczorem lub nocą film z napisami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!