News

Nie wszystko działa poprawnie, czyli serwisy VOD w Unii Europejskiej

Od 1 kwietnia, serwisy VOD działające w państwach europejskich są zobowiązani do odblokowania swoich treści dla użytkowników będących poza granicami swojego kraju. Sprawdzamy, jak to działa.

Od trzech dni teoretycznie wszyscy dystrybutorzy materiałów z wideo na życzenie powinni zastosować się do rozporządzenia unijnego o odblokowaniu bibliotek VoD dla swoich użytkowników, którzy aktualnie przebywają w innych krajach europejskich. W teorii, bo w praktyce jeszcze jest wiele do zrobienia.

Projekt „GeoblokowaNIE” nareszcie działa. Serwisy VOD w Unii Europejskiej w ramach Digital Single Market. Sprawdź >>>

Pierwszy poważny problem – prawa licencyjne

Do tej pory, ograniczeniem były nie tylko geolokalizacje, ale także prawa licencyjne zdobywane w konkretnych państwach – także na wyłączność. To właśnie ta ostatnia forma buduje sprzeczność z nowym rozporządzeniem unijnym. Jak zgłaszają nam użytkownicy, we Włoszech, w Holandii czy w Wielkiej Brytanii działa polska biblioteka Netfliksa, ale występują różnice w ofercie.

Serwisy VOD – Unia Europejska (nie) gotowa na jednolicony rynek online’owy

Warto podkreślić, gdyż wielu internautów nie jest świadomych, że aby działała lokalna biblioteka, aktywacja musi być rozpoczęta w rodzinnym kraju. Tylko wówczas dystrybutorzy będą w stanie zweryfikować pochodzenie subskrybenta i zaoferować mu lokalne treści VoD. Istnieją wyjątki, jak np. Showmax, który podczas rejestracji poza rodzimym krajem również pozwala na zweryfikowanie użytkownika.

Netflix

Internauci zgłaszają, że biblioteka Netfliksa jak i cały interfejs jest jak najbardziej z polskim akcentem. Niemniej, użytkownicy wskazują, iż dostępne są polskie tytuły i opisy produkcji, ale już odcinki nie posiadają ani polskich napisów, ani lektora. I to, co opisują internauci z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Włoch – co prawda, jest polski akcent, ale biblioteka jest zróżnicowana w zależności od kraju.

HBO GO

Użytkownicy nie są jednogłośni. Część wskazuje, że ma dostęp do polskiej biblioteki materiałów premium. Z kolei inni internauci wskazują na problemy z rejestracją czy z dostępem do polskich treści. Jeden internauta wskazał, iż zalogował się na koncie swojej rodziny, która jest w Polsce i jak najbardziej ma dostęp. Można wnioskować, iż w przypadku HBO GO, aktywacja musi nastąpić w naszym kraju aby konto było zweryfikowane.

Showmax

Platforma Showmax jest dostępna w krajach Unii Europejskiej bez żadnych problemów. Internauci jednogłośnie poinformowali nas, że można zarówno zalogować się do polskiego konta, jak i zarejestrować nowe. W przypadku nowej rejestracji, użytkownik musi przejść przez proces weryfikacyjny. Jeśli przejdzie pomyślnie, będzie mógł korzystać z dobrodziejstw platformy, w której króluje Patryk Vega.IPLA

Jak wskazują internauci, internetowa telewizja IPLA jako jedna z niewielu oferowała i nadal oferuje dostęp poza granicami Polski. Niezależnie od rozporządzenia, materiały VOD były i są nadal dostępne – zwłaszcza w państwach zrzeszonych w Unii Europejskiej.

WP Pilot

Serwis jako pierwszy poinformował o odblokowaniu się na kraje europejskie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Nie mamy potwierdzenia ze strony użytkowników. Jednak przedstawiciele Wirtualnej Polski gwarantują dostępność do kanałów telewizyjnych, w tym także za darmo – głównie z telewizji naziemnej, takiej jak TVP czy TVN.

Jeżeli korzystacie z innych platform lub macie doświadczenie z powyższymi, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach (lub wiadomości) na Facebooku lub poprzez formularz dostępny na stronie w zakładce „Kontakt”, a także w poniższych komentarzach. Będziemy aktualizować artykuł, jak tylko dostaniemy kolejne wskazówki od osób przebywających poza granicami naszego kraju. Wszystkim tym, którzy już teraz podzielili się swoją opinią, redakcja VODnews.pl serdecznie dziękuje.

*Informacje od użytkowników pozyskaliśmy dzięki zaprzyjaźnionej grupie „Ogarniamy seriale z Jakbyniepaczeć”.

Źródło
Grafika

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL