News

Nie wszystko działa poprawnie, czyli serwisy VOD w Unii Europejskiej

Od 1 kwietnia, serwisy VOD działające w państwach europejskich są zobowiązani do odblokowania swoich treści dla użytkowników będących poza granicami swojego kraju. Sprawdzamy, jak to działa.

Od trzech dni teoretycznie wszyscy dystrybutorzy materiałów z wideo na życzenie powinni zastosować się do rozporządzenia unijnego o odblokowaniu bibliotek VoD dla swoich użytkowników, którzy aktualnie przebywają w innych krajach europejskich. W teorii, bo w praktyce jeszcze jest wiele do zrobienia.

Projekt „GeoblokowaNIE” nareszcie działa. Serwisy VOD w Unii Europejskiej w ramach Digital Single Market. Sprawdź >>>

Pierwszy poważny problem – prawa licencyjne

Do tej pory, ograniczeniem były nie tylko geolokalizacje, ale także prawa licencyjne zdobywane w konkretnych państwach – także na wyłączność. To właśnie ta ostatnia forma buduje sprzeczność z nowym rozporządzeniem unijnym. Jak zgłaszają nam użytkownicy, we Włoszech, w Holandii czy w Wielkiej Brytanii działa polska biblioteka Netfliksa, ale występują różnice w ofercie.

Serwisy VOD – Unia Europejska (nie) gotowa na jednolicony rynek online’owy

Warto podkreślić, gdyż wielu internautów nie jest świadomych, że aby działała lokalna biblioteka, aktywacja musi być rozpoczęta w rodzinnym kraju. Tylko wówczas dystrybutorzy będą w stanie zweryfikować pochodzenie subskrybenta i zaoferować mu lokalne treści VoD. Istnieją wyjątki, jak np. Showmax, który podczas rejestracji poza rodzimym krajem również pozwala na zweryfikowanie użytkownika.

Netflix

Internauci zgłaszają, że biblioteka Netfliksa jak i cały interfejs jest jak najbardziej z polskim akcentem. Niemniej, użytkownicy wskazują, iż dostępne są polskie tytuły i opisy produkcji, ale już odcinki nie posiadają ani polskich napisów, ani lektora. I to, co opisują internauci z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Włoch – co prawda, jest polski akcent, ale biblioteka jest zróżnicowana w zależności od kraju.

HBO GO

Użytkownicy nie są jednogłośni. Część wskazuje, że ma dostęp do polskiej biblioteki materiałów premium. Z kolei inni internauci wskazują na problemy z rejestracją czy z dostępem do polskich treści. Jeden internauta wskazał, iż zalogował się na koncie swojej rodziny, która jest w Polsce i jak najbardziej ma dostęp. Można wnioskować, iż w przypadku HBO GO, aktywacja musi nastąpić w naszym kraju aby konto było zweryfikowane.

Showmax

Platforma Showmax jest dostępna w krajach Unii Europejskiej bez żadnych problemów. Internauci jednogłośnie poinformowali nas, że można zarówno zalogować się do polskiego konta, jak i zarejestrować nowe. W przypadku nowej rejestracji, użytkownik musi przejść przez proces weryfikacyjny. Jeśli przejdzie pomyślnie, będzie mógł korzystać z dobrodziejstw platformy, w której króluje Patryk Vega.IPLA

Jak wskazują internauci, internetowa telewizja IPLA jako jedna z niewielu oferowała i nadal oferuje dostęp poza granicami Polski. Niezależnie od rozporządzenia, materiały VOD były i są nadal dostępne – zwłaszcza w państwach zrzeszonych w Unii Europejskiej.

WP Pilot

Serwis jako pierwszy poinformował o odblokowaniu się na kraje europejskie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Nie mamy potwierdzenia ze strony użytkowników. Jednak przedstawiciele Wirtualnej Polski gwarantują dostępność do kanałów telewizyjnych, w tym także za darmo – głównie z telewizji naziemnej, takiej jak TVP czy TVN.

Jeżeli korzystacie z innych platform lub macie doświadczenie z powyższymi, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach (lub wiadomości) na Facebooku lub poprzez formularz dostępny na stronie w zakładce „Kontakt”, a także w poniższych komentarzach. Będziemy aktualizować artykuł, jak tylko dostaniemy kolejne wskazówki od osób przebywających poza granicami naszego kraju. Wszystkim tym, którzy już teraz podzielili się swoją opinią, redakcja VODnews.pl serdecznie dziękuje.

*Informacje od użytkowników pozyskaliśmy dzięki zaprzyjaźnionej grupie „Ogarniamy seriale z Jakbyniepaczeć”.

Źródło
Grafika

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także
Close
Back to top button
Comodo SSL banner
Close
Close

Wyłącz AdBlock :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o rynku VOD!
%d bloggers like this: