News

Mamy to! Polska biblioteka serwisów VOD w Unii Europejskiej

Zgodnie z naszymi doniesieniami, już od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie uwalniające blokady na serwisy VOD w Unii Europejskiej.

Serwisy VOD bez geoblokady! Czytelników VODnews.pl informowaliśmy o nowym projekcie na szczycie Unii Europejskiej dot. tej tematyki. Szerzej o tym pisaliśmy pod TYM adresem.

Długo czekaliśmy na rozwiązanie i ostateczną akceptację ze strony europosłów. W międzyczasie zostały wprowadzone poprawki do rozporządzenia, przez co czas ten wydłużył się do dziewięciu miesięcy. Projekt „GeoblokowaNIE” zlecony przez polską europosłankę Różę Thun doczekał się finalnego zastosowania.

Już od 1 kwietnia serwisy VOD będą dostępne zagranicą na terenie Unii Europejskiej

Zgodnie z wytycznymi z Brukseli, już od 1 kwietnia serwisy będą zobowiązane do udostępniania biblioteki swoim subskrybentom, nawet jeśli są zagranicą. Opłacaną bibliotekę (z polskimi treściami lub z polskim akcentem w postaci napisów i/lub lektora) użytkownik będzie mógł korzystać wyjeżdżając do innego kraju na terenie zrzeszonych państw unii europejskiej.

Przez ostatnie dziewięć miesięcy, dostawcy materiałów wideo na życzenie mogli dostosować się do nowej europejskiej regulacji.

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017r., w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku w ramach zrzeszonych państw w zakresie usług online, tj. serwisów oferujących wideo na życzenie. Zgodnie z ostatecznym potwierdzeniem, w dniu 1 kwietnia 2018 roku rozporządzenie zyska prawne zastosowanie i tym samym przepisy zobowiązują dostawców VOD do ich przestrzegania. Na dystrybutorów nałożono pole ochronne w terminie dziewięciu miesięcy na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak dostawca zweryfikuje swojego lokalnego użytkownika?Dystrybutor kontentu VoD będzie weryfikował swojego użytkownika, czy ten ma prawo do lokalnej biblioteki treści wideo. W jaki sposób? Przede wszystkim na podstawie pierwszej subskrypcji i podpiętej metody płatności. Kolejną metodą będzie oczywiście adres IP użytkownika oraz wyśledzenie dostawcy internetu. Jeżeli usługodawca nie uzyska żadnych z tych opcji od przyszłego subskrybenta, to będzie mógł odstąpić od udostępnienia swoich materiałów poza lokalny rynek.

Warto dodać, że nowe rozporządzenie nie dotyczy tylko usług VOD. W tym temacie dostosować się powinni także dostawcy usług takich jak e-book, streaming muzyki (np. Spotify) czy gry (np. Playstation lub Steam).

Nie tylko płatne serwisy VOD. Treści od nadawców publicznych również są objęcie rozporządzeniem

To oznacza, że Telewizja Publiczna z swoim serwisem TVP VOD lub IPLA z treści od Telewizji Polsat będą także udostępniać seriale i programy dla osób przebywających poza Polską – oczywiście na terenie Unii Europejskiej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL