HuluNews World

Plotki o Hulu. Dlaczego miałby trudności z wejściem do Polski?

W ostatnim czasie śledzimy plotki, jakoby platforma Hulu miałaby wejść do Polski. Pogłoski mogą być bezpodstawne. Dlaczego?

Polscy użytkownicy rozpoczęli samoistne sprowadzenie amerykańskiej platformy do Polski. W sieci możemy czytać komentarze i pytania, kiedy wspomniany serwis zawita nad Wisłą. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sprawie i z pewnością możemy napisać, że na tę chwilę, to tylko plotki.

Hulu w Polsce? Użytkownicy szerzą plotki o wejściu nowego gracza

Najczęściej możemy zobaczyć pytania w stylu „Kiedy Hulu wejdzie do Polski?”. Na nasze pytanie, skąd taka sugestia, zazwyczaj dostawaliśmy odpowiedź „czytałem/czytałam gdzieś w sieci, ktoś pisał, że ma wejść”.

Wszystko może sprowadzać się do wypowiedzi prezesa Hulu – Randy’ego Freera. Podczas zeszłorocznego spotkania z dziennikarzami, przedstawiciel platformy VoD miał użyć takiego sformułowania:

Mamy 20 milionów użytkowników i na tym nie poprzestaniemy. Myślimy o globalnej ekspansji.

Takie wypowiedzi zostały skierowane także do inwestorów, bowiem wypowiedź padła podczas prezentacji wyników finansowych.

Na tę chwilę jednak nie ma żadnych innych informacji, jakoby Hulu miał przygotowywać się do wejścia w europejskich krajach, a już tym bardziej – w Polsce.

Wejście Hulu do Polski będzie bardzo trudne. Ze względu na specyfikę platformy VOD

Amerykański serwis Hulu prowadzi nieco inną politykę niż jego bezpośrednia konkurencja, taka jak Netflix czy HBO GO. Jeśli mielibyśmy porównać, jest to taka polska platforma jak IPLA czy Player. Udział w platformie Hulu posiadają nadawcy telewizyjni i wytwórcy filmowi:

  • The Walt Disney Company (30 proc.);
  • 21st Century Fox (30 proc.);
  • Comcast, via NBCUniversal (30 proc.);
  • AT&T, via WarnerMedia (10 proc.).

W Polsce są dostępne usługi ww. dostawców, mowa m.in. o National Geographic Play i FOX Play (nc+, Player+). Materiały FOXa można znaleźć także w zasobach online Horizon GO od UPC Polska. A także za sprawą HBO GO i Chili, gdzie możemy znaleźć również treści Disney’a.

Specyfika oferowania usługi Hulu różni się od konkurencji podstawowymi cechami, takimi jak:

  • Udostępnianie odcinków zaraz po emisji w TV. Netflix udostępniając nie swoje treści, ma politykę (jeżeli nie jest oficjalnym dystrybutorem globalnym) udostępniania całego sezonu rok po emisji ostatniego odcinka w TV.
  • Kanały linearne na żywo online. W Polsce możemy porównać do HBO GO (posiada kanały HBO HD, HBO 2 HD i HBO 3 HD), a także do takich usług jak IPLA (m.in. pakiet IPLA TV) czy Player+ (m.in. Canal+).
  • Transmisje sportowe. W bibliotece Hulu możemy zobaczyć także wydarzenia sportowe, nadawane na żywo czy w formie VoD. Bardzo zbliżona usługa w naszym kraju jest dostępna w IPLI.

Hulu umożliwia oglądanie za darmo lub w dużo niższej kwocie dzięki modelowi aVOD, czyli z reklamami. Można wyłączyć reklamy (tak jak IPLA EXTRA Premiery lub Player START). Oczywiście można także subskrybować wraz z kanałami TV. Dzięki współpracy (oraz udziałów nadawców TV), na platformie dostępne są wybrane sezony seriali na wyłączność.

Prawa licencyjne i lokalne kanały telewizyjne

Aby amerykańska usługa mogłaby być dostępna w naszym kraju, musiałaby się przygotować z ciężkim tematem jakie są licencje. Nad Wisłą posiadamy bardzo dużo platform VOD od lokalnych nadawców. A także globalne propozycje: Netflix, Chili, Prime Video czy HBO GO.

Zdecydowanie największą barierą byłyby udostępnienia zaraz po emisji w TV – co jest bardzo drogim przedsięwzięciem. W przypadku oryginalnych treści w Netfliksie czy HBO GO nie ma takiego problemu. Ale mogliśmy zaobserwować małe kroki w tym kierunku za sprawą byłej już platformy Showmax. Odcinki na bieżąco był publikowane m.in. do serialu „Opowieść podręcznej” czy „Fargo”. Jednak dla Showmax była to droga inwestycja.

Ostatnią trudną kwestią do rozwiązania jest pakiet z kanałami telewizyjnymi. Przyjmując oczywiście założenie, że globalna ekspansja Hulu będzie skupiała się również w tym segmencie. W Polsce mamy zupełnie inne licencje, prawa czy zasady dystrybucji. Zapewne najłatwiej byłoby udostępnić po prostu kanały telewizyjne udziałowców Hulu. Niemniej, platforma miałaby duże wyzwanie, aby udostępnić np. lokalne stacje telewizyjne, takie jak TVP 1, Polsat, TVN czy Puls TV.

Oczywiście, jak tylko uzyskamy informację o tym, że Hulu jednak wszedłby do Polski, to niezwłocznie poinformujemy naszych czytelników.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!