Raporty

Raport Gemius: Pierwszy rok Netfliksa w Polsce

W styczniu 2016 roku, po ściągnięciu geoblokady, z usługi Netfkixa skorzystało 338 tys. polskich internautów. Jak wyglądały kolejne miesiące?

W styczniu 2016 roku stronę internetową Netfliksa odwiedziło 338 tys. polskich użytkowników sieci (PC). Jednak przez kolejnych siedem miesięcy zainteresowanie serwisem było znacznie mniejsze.

Z analizy firmy Gemius wynika, że na Netflix.com nieco chętniej zaglądały kobiety (52,9 proc. użytkowników), a najliczniejsza grupa użytkowników pochodziła z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Rok 2016 był pierwszym rokiem dostępności Netfliksa na polskim rynku VoD. Z tej okazji Gemius przeprowadził analizę ruchu na stronie internetowej Netfliksa i sprawdził, kim są odwiedzający ten serwis.

W styczniu 2016 stronę WWW Reeda Hastingsa odwiedziło niemal 338 tys. internautów, co stanowiło 1,5 proc. ogółu użytkowników sieci (PC) w Polsce (źródło: badanie Gemius/PBI).

Siedem chudych miesięcy

Już w lutym liczba Polaków zaglądających na stronę Netflix.com spadła do niecałych 74 tys. To wtedy dobiegł końca bezpłatny pierwszy miesiąc oferowany przez tego dostawcę VoD.

Mniejsza liczba internautów odwiedzających serwis utrzymywała się przez siedem miesięcy: w okresie luty–sierpień średnia wynosiła 113 tys.

We wrześniu liczba użytkowników sieci wyniosła 251 tys., a w październiku 326 tys. Netflix zakończył rok z wynikiem 386 tys. internautów, co oznacza zasięg 1,65 proc. wśród surfujących po sieci w grudniu.

─ Netflix w drugiej połowie 2016 roku systematycznie wzbogacał ofertę filmów z polskimi napisami lub z polskim dubbingiem, czyniąc swoją ofertę bardziej dostępną dla przeciętnego internauty – powiedział Emil Pawłowski.

Razem z typowym dla serwisów VoD sezonowym trendem, zwiększyło to jego popularność wśród polskich internautów ─ mówi Pawłowski, ekspert Gemiusa.

─ Polacy spędzają coraz więcej czasu na oglądaniu filmów i seriali w internecie. Systematycznie też rośnie grupa odbiorców, która gotowa jest na płacenie w modelu subskrypcyjnym – kontynuuje ekspert Gemiusa.

Każdy serwis, który będzie wprowadzał do obiegu atrakcyjne treści, dostosowane do lokalnych preferencji, będzie miał szanse tak jak Netflix tej jesieni przyciągnąć większe audytorium w sieci ─ dodaje Pawłowski.

Ulubiony serwis Mazowsza

Kim są odwiedzający Netfliksa? Dane z grudnia wskazują, że jest wśród nich nieznacznie więcej kobiet (52,9 proc.). Najliczniejsze grupy wiekowe wizytujących stronę Netflix.com to osoby w wieku 25-34 lata (38,7 proc.), 35-44 lata (22,5 proc.) oraz użytkownicy sieci w wieku 45-54 lata (16,2 proc.).

Najchętniej odwiedzali serwis mieszkańcy z Mazowsza – pochodził stąd niemal co piąty internauta odwiedzający giganta VoD (19,3 proc.). Zdecydowanie najchętniej odwiedzali Netfliksa mieszkańcy dużych miast, powyżej pół miliona mieszkańców.

Stanowili oni ponad jedną czwartą (27,2 proc.) osób, które zajrzały na stronę serwisu.

Źródło: Gemius

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL