Raporty

Czym się różnią widzowie telewizyjni od internautów serwisów VOD?

Agencja badawcza IRCenter przyjrzała się dwóm rodzajom widowni – stacji telewizyjnych i internetowych serwisów VOD. Czym się różnią od siebie?

Wśród internautów – z jednej strony pokrywają się zbiory osób oglądających różne kanały telewizyjne, a z drugiej – niepokrywają się użytkownicy internetowych serwisów video, HBO GO, Netflixa i WP.TV (tej offline i online), Zalukaj, Playera i VoD.pl. Można powiedzieć, że użytkownicy serwisów video albo dopiero się zmienią albo nie należy ich traktować jako telewidzów, tylko jak „browsujących” internautów.

Internauci nadal bardzo lubią telewizję oglądaną przez telewizory, a tylko połowa z nich ogląda dłuższe video w internecie. Nie klika się pomiędzy różnymi serwisami video, tak, jak zmienia się kanały telewizyjne. Porównując widownie: telewizyjną i video z jednej strony mamy pokrywające się grupy widzów, a z drugiej – sfragmentaryzowanych użytkowników.

Internauci rzadziej się przyznają do oglądania ogólnodostępnej telewizji tradycyjnej niż do korzystania z telewizji kablowych i bezpłatnych serwisów video w internecie. Trudno powiedzieć czy to efekt ostatnich zmian w TVP czy znak ważniejszej tendencji odpływania od telewizyjnego mainstreamu wśród internautów. Z drugiej strony wskazuje to na to, że warto, aby telewizja publiczna zintensyfikowała swoje działania interaktywne/digitalowe.

Youtube wg deklaracji korzystania z serwisów video (dane IRCenter) jest wykorzystywany przez 51% internautów; w tym samym czasie Megapanel PBI/Gemius podawał 72% zasięgu. Brakujące 21% użytkowników to osoby, które nie postrzegają tego serwisu miejsca do oglądania video (tylko, np. do muzyki).

Serwisem video, który przyciąga najwięcej faktycznych telewidzów jest CDA.pl – te osoby oglądają i kanały TVP i TVN i Polsat. Z drugiej strony widownia Netflixa, HBO GO i WP.tv (tej offline i online) jest jeszcze ciągle bardzo sfragmentaryzowana.

Warto zwrócić uwagę, że 50% internautów korzysta zarówno z płatnej telewizji kablowej i cyfrowej, jak i z internetowych bezpłatnych serwisów video – to tutaj widać największy potencjał do współpracy pomiędzy tymi rodzajami nadawców (lub ew. fuzji – to jedna z kilku możliwych dróg rozwoju nadawców telewizyjnych, którzy szukają dla siebie drogi).

Wśród internautów warto pamiętać, że to mężczyźni wyróżniają użytkowników poszczególnych rodzajów telewizji i video:
  • Panowie w wieku 16-24 i 35-44 wyróżniają się oglądaniem ogólnodostępnej telewizji tradycyjnej
  • Panowie w wieku 45-54 wyróżniają się oglądaniem płatnej telewizji kablowej i cyfrowej
  • Panowie w wieku 55-64 wyróżniają się oglądaniem bezpłatnych serwisów video w internecie
  • Kobiety w wieku 65-75 wyróżniają się oglądaniem płatnych serwisów video

Źródło: IRCenter

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL