News

GeoblokowaNIE na szczycie Unii Europejskiej. Serwisy VOD dla wszystkich

Raport „GeoblokowaNIE” został przyjęty przez Parlament Europejski. Róża Thun poinformowała na twitterze o nadchodzących zmianach.

Bardzo mało serwisów VOD oferuje swoje usługi poza lokalnym rynkiem. W Polsce, jako jedyny podmiot oferujący kontent poza granicami kraju to internetowa telewizja IPLA. Oprócz lokalnych dostawców, dostęp do platform VOD oferują także globalne marki, takie jak HBO GO, Netflix czy Amazon Prime Video. Choć należy mieć na względzie, że zależnie od kraju, oferta może się różnić, a także może występować brak polskiego akcentu w postaci napisów czy lektora. Nie jest to jednak „widzimisię” dostawców platform z wideo na życzenie. Takie ograniczenie wynika z praw autorskich i z licencji nabywanych w danym kraju.

Róża Thun pomysłodawczynią ściągnięcia geoblokady w Unii Europejskiej

Europosłanka Róża Thun o geoblokadzie zaczęła rozmowy w parlamencie europejskim ze względu na ograniczenia w handlu internetowym. Według pomysłodawczyni, jest to dyskryminacja polaków zamieszkujących poza granicami naszego kraju. Polonia aby skorzystać z rodzimych wyrobów, kultury czy rozrywki są zmuszani do kombinacji. Czasami znajdą się wyjątki pozwalające na zakup przez internet z możliwością dostawy do innych krajów, ale to wiąże się z dodatkowymi (nie zawsze małymi) koszami.

Niemniej, temat dotyczy każdej usługi wykonywanej w internecie. Do tej kategorii zaliczają się również serwisy oferujące wideo na życzenie. Dzięki nowej ustawy o bezgranicznym oferowaniu usług internetowych, Polacy będą mogli cieszyć się z lokalnej rozrywki w każdym kraju zrzeszonym w Unii Europejskiej.

Zakaz został przegłosowany. Koniec z kombinowaniem!

Na swoim profilu na Twitterze, Thun poinformowała o sukcesie. Prawie 600 głosów za ściągnięcie blokady dla usług internetowych.

Róża Thun o raporcie "GeoblokowaNIE"
Róża Thun o raporcie „GeoblokowaNIE”

Pomysł w Brukseli został przedstawiony na wzór niedawnej ustawy o darmowym roamingu w krajach Unii. Projekt „Roam like at home” został ciepło przyjęty przez członków rady Parlamentu Europejskiego. Dziś możemy się cieszyć niemalże bez kosztowymi połączeniami i SMSami poza granicami Polski. Warto wspomnieć, że serwisy VOD działałyby na podobnych zasadach.Subskrybent będąc w Polsce korzysta z wybranego serwisu oferującego wideo na żądanie. Tym samym, wyjeżdżając na wakacje, urlop czy weekend do kraju w Unii Europejskiej, nadal będzie mógł skorzystać z lokalnej rozrywki. Polska biblioteka nie będzie zmieniona ani uzależniona od licencji czy praw autorskich. Będzie dosłownie taka sama jak w naszym kraju.

Zgodnie z powyższą informacją, raport został przyjęty. Teraz poczekamy na wyniki pracy nad ustawą i jej uchwaleniu. Oby jak najszybciej!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL