Duży formatTylko na VODnews.pl

Przełomowy rok 2018 dla serwisów VOD: jeszcze więcej lokalnego kontentu i treści premium

Prognoza nadchodzących zmian na rynku platform wideo na życzenie według Kamila Świdzińskiego - eksperta z branży OTT&VOD.

Polski rynek OTT&VOD jest gotowy walczyć z pirackimi serwisami i z tradycyjną telewizją. Konsekwentnie pojawiają się nowe rozwiązania i technologie przyciągające internetowych widzów. Jakie zmiany przyniesie 2018 rok?

Miniony rok okazał się istotny dla branży oferującej wideo na życzenie (VoD). Wejście globalnych graczy na nasz rynek to pokłosie zmian i nowych rozwiązań technologicznych – czego byliśmy świadkami przez ostatnie miesiące. Platformy VOD/OTT były konsekwentnie rozwijane, co prowadziło do zmiany spostrzegania legalnej rozrywki w polskiej sieci. Choć telewizja w dalszym ciągu nie umiera, a portale z pirackimi kopiami filmów i seriali wciąż są odwiedzane przez użytkowników, to serwisy VOD zyskują na jeszcze większym znaczeniu. Głównie wśród młodszej widowni znanej przede wszystkich z negatywnego podejścia do długoterminowych umów czy oglądania telewizji z narzuconymi ramówkami.

Wejście Netfliksa i Showmaxa na polski rynek spowodował niemałe zamieszanie. Choć globalne marki powoli przyjmują się na naszym rodzimym podwórku, to w dalszym ciągu polscy dostawcy, tacy jak IPLA, Player czy VOD.pl mają największy udział użytkowników. Lokalny kontent odgrywa tutaj istotną rolę, co widać w poczynaniach zagranicznych podmiotów, którzy produkują (lub będą produkować) lokalne seriale czy programy – skomentował Kamil Świdziński, ekspert działający na rynku VOD od ponad 8 lat.

2018 rok pod znakiem lokalnego kontentu i treści premium

W Polsce mamy już ponad 30 usług oferujących legalny dostęp do filmów i seriali. Mnogość tych platform powoduje, że każda ze stron stara się przyciągać widzów nowymi treściami publikowanymi na wyłączność. W ten sposób twórcy platform VOD prowadzą rozmowy z dystrybutorami chcąc zebrać najlepsze żniwa tylko dla siebie. Ostatnimi czasy, w serwisach można znaleźć treści, które wyprodukowano tylko na potrzeby internetu. I ten kontent jest najbardziej pożądany wśród widowni – zgodnie z najnowszymi badaniami. Dlatego nie dziwi fakt, że usługodawcy z tej branży inwestują we własne produkcje.

Na drugim miejscu, zaraz po produkcjach własnych, najważniejszym czynnikiem jest kontent premium. Dowodem tego są liczne opinie i komentarze na temat usługi HBO GO, która wkrótce zostanie uwolniona od podmiotów trzecich. Do akcji wkroczyła także platforma satelitarna nc+ we współpracy z Playerem. W najbliższym czasie będziemy świadkami kolejnych zmian, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Kto wie, być może nc+ postawi na samodzielny serwis VOD z kontentem premium?CZYTAJ DALEJ:

| WSTĘP | PLAYER | TVP VODWP PILOT | AMAZON PRIME VIDEO | NETFLIX | SHOWMAX | HBO GO | UPC POLSKA | CHILI CINEMA |

1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL