Amazon Prime VideoIPLANetflixNewsPlayerShowMax

Kto ma najwięcej płacących użytkowników? Nie, to nie Netflix

Rośnie świadomość legalnej kultury, za którą użytkownicy coraz chętniej płacą. Choć uważa się, że to Netflix czy Showmax przyczynili się do tego trendu, to zwycięzcą jest inny dostawca treści VoD.

Zespół ScreenLovers wraz z agencjami badawczymi Ampere Analysis i Parriot Analytics postanowili podsumować złotą erę serwisów sVOD. Innymi słowy, specjaliści sprawdzili model sprzedażowy oparty o subskrypcje, gdzie użytkownicy ponoszą płatności z tego tytułu. Mowa oczywiście o płacących użytkownikach korzystających z usług z wideo na życzenie. Jak wynika z analizy, to właśnie seriale są motorem napędowym w tym sektorze. Kto zatem ma najwięcej subskrybentów?

Showmax z kampanią społeczną. Przez prawie dwa lata zyskał ok. 100 tys. użytkowników

Showmax miał mieć około 100 tys. użytkowników
Showmax miał mieć około 100 tys. użytkowników

Wejście platformy Showmax do Polski odbiło się głośnym echem. Serwis z ogromnym zapleczem finansowym rozpoczął ogólnopolską kampanię, w której towarzyszyli gorące nazwiska reżyserów czy aktorów. W tej drugiej kategorii mogliśmy zobaczyć brytyjskiego artystę Ewana McGregora. Aktor wystąpił w specjalnej etiudzie zatytułowanej „Czerwony punkt”, co było wówczas świeżością jeśli chodzi o promowanie usług VoD. Przez prawie dwa lata, Showmax budował świadomość legalnej kultury, udowadniał, że za niewielkie środki pieniężne, można obejrzeć oryginalne i lokalne produkcje, a także zagraniczne hity. Po wyjściu platformy z Polski, wiadome było, że rolą Showmaxa była właśnie swego rodzaju kampania społeczna. Kampania, w ramach której mieliśmy my – Polacy – nauczyć się płacić za legalny dostęp do treści wideo.

Warto podkreślić, że żadna z platform nie szczyci się faktyczną liczbą płacących użytkowników. Takie dane możemy poprzez za sprawą badań Gemiusa (w oparciu o ruch na stronie), czy w postaci wyszukiwań na temat oryginalnych treści. Dlatego wszystkie poniższe analizy, są jedynie szacunkami, finalnie ilość płacących użytkowników może się różnić.

Jak czytamy na blogu ScreenLovers, Showmax miał mieć ok. 100 tys. subskrybentów. Największą popularność zawdzięcza się serialowi „Opowieść podręcznej„, który stał się swoistą wizytówką platformy. Nic więc dziwnego, że Showmax często udzielał się w kampaniach społecznych (tych prawdziwie społecznych) przy użyciu wizerunku bohaterek tego serialu. Choć w serwisie mogliśmy oglądać seriale z premierami zaraz po USA, takie jak np. Fargo, to jednak polski kontent miał ogromne zainteresowanie. Na platformie mogliśmy oglądać dzieła Patryka Vegi, z jeden z filmów i seriali „Kobiety Mafii” jest na liście najpopularniejszych seriali w polskich bibliotekach VOD.

Amazon Prime Video próbuje rozkochać polskich widzów. Netflix buduje alternatywę dla telewizji

Amazon Prime Video według szacunków ma 159 tys. użytkowników
Amazon Prime Video według szacunków ma 159 tys. użytkowników

Kolejne serwisy na liście największej liczby subskrybentów znajduje się Prime Video od Amazona. Według szacunków, na stosunkowo najmłodszej platformie w Polsce, obecnych jest 159 tys. płacących użytkowników. Amazon na początku ściągnął geolokalizację, ale w ogóle nie dostosował się do polskiego widza. Mimo, iż Netflix podjął podobną decyzję, to jednak Prime Video bardzo długo zbliżał się do naszych rodaków. Obecnie serwis jest spolszczony i prawie cała biblioteka posiada polski akcent – zarówno w formie lektora jak i napisów.

Z kolei Netflix swoimi poczynaniami chce wyróżniać się na tle konkurencji i buduje wizerunek alternatywnego rozwiązania dla tradycyjnej telewizji. Wydawać mogłoby się, że to właśnie gigant VOD będzie na 1 miejscu, jeśli chodzi o liczbę abonentów. Ampere Analysis wskazuje, że Netflix posiada prawie 800 tys. subskrybentów. Gdybyśmy jednak spojrzeli się na zjawisko dzielenia kont, gdzie sama platforma ma luźne podejście do tematu – to z pewnością liczba ta znacząco by się zwiększyła. Szacunki dotyczą tylko i wyłącznie „podpiętych kart”.

Netflix ma mieć ok. 775 tys. płacących użytkowników
Netflix ma mieć ok. 775 tys. płacących użytkowników

Zarówno Prime Video jak i Netflix wyprodukowali seriale, które znalazły się wśród najbardziej popularnych w minionym roku. W tym kontekście, to właśnie Netflix króluje. Pierwsze TOP 5 przypadły produkcjom wyprodukowanym na zlecenie giganta VOD, mowa przede wszystkim o „Stranger Things”, „Chilling Adventures of Sabrina”, „Black Mirror”. Poza podium znalazły się też takie tytuły jak „Narcos” i „Orange is the New Black”. Prawie wszystkie kolejne produkcje, które są najpopularniejsze wywodzą się w biblioteki Netflix – w tym „13 powodów” czy „House of Cards„. Pełna lista znajduje się na poniższej grafice. Z kolei Amazon może pochwalić się szóstą pozycją, na której znalazł się program „The Grand Tour” z byłymi prowadzącymi znanego formatu „Top Gear”.

Najpopularniejsze seriale w serwisach VOD
Najpopularniejsze seriale w serwisach VOD

Kontent premium na trzeciej pozycji, czyli Player wraz z subskrybentami usługi Player+

Player zebrał około 519 tys. płacących użytkowników
Player zebrał około 519 tys. płacących użytkowników

Od rozpoczęcia współpracy Playera z operatorem satelitarnym nc+, serwis VOD buduje wokół siebie otoczkę dostawcy kontentu premium. Lokalny dostawca treści wideo udostępnia w swoim portfolio nie tylko już powszechną usługę HBO GO, ale także ofertę od Canal+. Sama stacja TVN umacnia swoją pozycje właśnie w tym segmencie, tworząc mini serie takie jak „Pułapka” czy „Pod powierzchnią„.

Według analizy ScreenLovers, czytamy, że Player posiada 519 tys. subskrybentów, co daje serwisowi pozycję trzecią, czyli ostatnie miejsce na podium. Jeśli spojrzymy na popularność polskich seriali, to zobaczymy, że oprócz dwóch pierwszych pozycji (należące do seriali Patryka Vegi i Showmax), to własnie Player może pochwalić się obecnością na wielu pozycjach.

Na liście najpopularniejszych polskich seriali znalazły się tytuły Playera, takie jak „Pod powierzchnią”, „Pułapka” czy „Kruk„. Sławę zyskała także oryginalna produkcja „Chyłka – Zaginięcie” oraz „Nielegalni„.

Najpopularniejsze polskie seriale w 2018 roku
Najpopularniejsze polskie seriale w 2018 roku

Kto posiada najwięcej subskrybentów? Internetowa telewizja IPLA ma ponad 1 mln płacących użytkowników!

Choć IPLA jest głównie kojarzona z darmowych materiałów VOD i z produkcji polsatowskich, to w swojej bibliotece posiada bardzo różnorodny kontent. Od filmowych hitów dystrybuowanych przez polskich dostawców, przez kontent premium od HBO GO czy AXN, aż po najlepsze wydarzenia sportowe. W IPLI znajdziemy kilka pakietów pozwalających na miesięczną subskrypcję. W ramach oferty, znajdziemy kanały telewizyjne emitowane na żywo, filmy, seriale, programy rozrywkowe czy właśnie transmisje sportowe.

Według szacunków, to właśnie internetowa telewizja IPLA posiada najwięcej płacących użytkowników. Ampere Analysis wykazuje, że liczba subskrybentów na IPLI sięga liczby z rzędu 1,170 mln. Platforma jest przede wszystkim skupiona na lokalnym użytkowniku, oferując mu nie tylko zagraniczne seriale, filmy, ale także lokalne produkcje czy bogatą ofertę dla prawdziwych fanów sportu.

700 mln złotych rocznego przychodu z platform sVOD?

W artykule Joanny Nowakowskiej czytamy, że przychody z subskrypcji w Polsce mogą wynosić nawet 700 mln złotych. Takie estymacje to oczywiście wynik mnożenia wartości subskrypcji omówionych powyżej. Ampere wylicza, że liczba gospodarstw dmowych korzystających z tego typu usług sięga już niemal 2 mln (dokładniej 1,96 mln). Jest to wynik po deduplikacji, czyli np. osoby, które korzystają jednocześnie z kilku serwisów VOD, liczone są jako jeden płatnik. Jak wyliczono subskrypcje?

Na podstawie średniego wydatku na gospodarstwo domowe, które wynosi 30 zł:

  • Netflix (najtańszy pakiet wynosi 34 zł),
  • CDA Premium (15 zł),
  • Showmax (20 zł),
  • Player i IPLA (różne stawki, w zależności od pakietu).

W analizie nie brano pod uwagę serwisu HBO GO, co wytłumaczono na blogu ScreenLovers.

Komentarze:

  1. (Amazon Prime) Obecnie serwis jest spolszczony i prawie cała biblioteka posiada polski akcent – zarówno w formie lektora jak i napisów.

    Bzdura. Napisów nie ma nawet na niektórych oryginalnych produkcjach, a lektor jest w zasadzie tylko tam gdy prawa do nich wróciły lub wykupili i to ktoś inny „zrobił” tłumaczenie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!