Apple TV+NetflixNewsYouTube
Popularne

Netflix, YouTube i Apple TV+ obniżają jakość materiałów VOD

W odpowiedzi na apel Unii Europejskiej, platformy Netflix, YouTube i Apple TV+ obniżają jakość materiałów VOD. Wszystko po to, by uwolnić sieć w czasie akcji #zostańwdomu.

Pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że pozostajemy odizolowani w naszych domach. W celu propagowania tej akcji, powstał hashtag #zostańwdomu, gdzie wspierany jest przez m.in. serwisy VOD. Oferują one różne pakiety, specjalne ceny czy po prostu powiększają swoją bibliotekę. Istnieje jednak druga strona tej akcji, albowiem internet globalnie może być przeciążony. Stąd apel od przedstawicieli europejskiego rządu o obniżenie jakości materiałów wideo, by nie blokować internetu np. dla osób pracujących zdalnie.

Unia Europejska prosi o obniżenie jakości filmów i seriali online

Aby wszystkim żyło się jak najlepiej w tych trudnych czasach, Unia Europejska poprosiła nadawców i twórców platform VOD o obniżenie jakości świadczonych usług. Mowa oczywiście o materiałach wideo w postaci filmów czy seriali. W obecnych czasach, jakość obrazu tego typu plików jest bardzo wysoka i obciążająca dla sieci. Politycy z Unii Europejskiej wystosowali apel do platforma VOD, aby spróbowali rozwiązać problem z ewentualnym blokowaniem internetu.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie wszyscy musimy siedzieć w domu, ale w pewnym momencie internet się zacina lub po prostu nie działa. Skutki takiej sytuacji mogą być naprawdę opłakane z punktu widzenia psychologicznego, ale także dla gospodarki. Bowiem pracownicy oddelegowani do pracy zdalnej nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Niewątpliwie uwolnienie łączy internetowych jest ważnym elementem w czasie pandemii.

Netflix odpowiada: uwalniamy ruch na poziomie 25 proc.

Największy serwis VOD na świecie Netflix poinformował o pozytywnym odniesieniem do apelu Unii Europejskiej. Firma zdecydowała się na obniżenie bitrate podczas streamingu materiałów wideo. Jak zapewnia Netflix, choć jakość streamingu zostanie obniżona, to widzowie tego nie odczują.  Gigant VOD zapewnia, że jakość obrazu pozostanie na odpowiednim poziomie, a konsekwencją tych działań, sieć zostanie uwolniona na poziomie 25 proc.

Mimo zapewnień Netfliksa, widzowie mogli zauważyć znaczące pogorszenie jakości podczas wczorajszej premiery „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Co można było zauważyć w komentarzach na portalach społecznościowych. Na negatywne opinie posiadaczy najwyższego pakietu. serwis odpowiedział, że nie będzie oferował rekompensaty. Zarówno w postaci przedłużenia subskrypcji jak również obniżenia ceny za pakiet. Netflix tłumaczy się, że odpowiedział na apel rządzących i w czasie pandemii powinniśmy być wyrozumiali. Taki stan rzeczy potrwa jak na razie do 30 dni.

YouTube również obniża jakość materiałów wideo, ale daje użytkownikom wybór

Google także zareagował na słowa kierowane prosto z Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do Netfliksa, YouTube nie zablokuje wyższej jakości obrazu. W serwisie została ustawiona domyślna jakość, która jest znacznie obniżona – mimo dostępności lepszego obrazu. Jednak Google nie zablokował nawet jakości Ultra HD, gdyż odpowiedzialność spoczywa na użytkowniku. To właśnie my zdecydujemy się, czy chcemy wspomóc utrzymać sieć w dobrym stanie poprzez oglądanie w gorszej jakości.

Apple TV+ obniża bitrate i rozdzielczość swoich produkcji w Europie

Apple jest znany z tego, że w swojej bibliotece posiada filmy i seriale naszpikowane technologią obrazu czy dźwięku. Większość treści oferuje w najwyższej jakości obrazu Ultra HD 4K.

Odpowiadając na prośbę Unii Europejskiej, serwis zdecydował się obniżyć jakość materiałów wideo do tych znanych z płyt DVD. Oznacza to, że streaming nadawany jest w jakości maksymalnej w 670p. Użytkownicy, którzy oglądają Apple TV+ za pomocą urządzeń nie mających wyświetlacz w jakości 4K mogą być spokojni – nie odczują w ogóle zmian.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!