NetflixNews
Popularne

Netflix testuje nowy sposób rekomendacji. „Kolekcje” będą hitem?

W polskiej bibliotece na platformie Netflix jest już ponad 3 tysiące filmów i seriali. Jak znaleźć coś, co chcemy obejrzeć? Pomogą w tym eksperci polecając nam kolekcje materiałów wideo.

Od kilku miesięcy, platforma Netflix testuje nową funkcję spersonalizowanej rekomendacji filmów i seriali. Wszystko wskazuje na to, że niebawem opcja „Kolekcje” będzie dostępna dla wszystkich subskrybentów. Jednakże testy trwają nieco dłużej ze względu na udział pracowników Netfliksa, którzy korzystając z algorytmów i z eksperckiej wiedzy, szykują odpowiednie polecenia materiałów.

Ludzkie rekomendacje lekiem na niedoskonałe algorytmy?

Algorytmy Netfliksa owiane są tajemnicą, dlatego nie do końca wiemy, jak maszyny wybierają dla nas odpowiednie filmy czy seriale. Oczywiście najważniejszym punktem odniesienia jest to, co oglądamy na platformie. Co nam się podoba, a czego zazwyczaj unikamy. Kolejnym elementem rekomendacji jest także to, co wpisujemy w wyszukiwarce Netfliksa. Choć rekomendacje na platformie są przez wielu chwalone, to wiadomo nie od dziś, że polecane materiały nie zawsze są trafione. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na fakt, że Netflix na siłę wrzuca nam propozycje własnych produkcji, które mocno odbiegają od naszego gustu.

Na całym świecie powstaje mnóstwo narzędzi ułatwiającym użytkownikom znalezienia idealnego serialu czy filmu. Wykorzystują przy tym m.in. uczenie maszynowe, rekomendacje użytkowników, a także podobne treści. Netflix doskonale wie, że aby zatrzymać subskrybentów na dłużej, musi bardziej postarać się o dopasowanie materiałów do użytkownika. W tym właśnie celu, powstała inicjatywa o prostej nazwie „Kolekcje”.

Kolekcje jak playlisty, będą układane przez pracowników Netfliksa

Z informacji dostępny w mediach wiemy, że kolekcje będą udostępniane w formie playlist z rekomendowanymi tytułami. Użytkownik będzie mógł znaleźć ulubiony serial lub film w wybranej kolekcji i sprawdzić pozostałe propozycje. Jeżeli przykładowo interesujemy się serialem „The Walking Dead”, to z pewnością będzie on dostępny w kolekcji „Straszne potwory”. W tej samej kolekcji znajdziemy zapewne pozostałe treści, w których są wszelakie potwory, w tym np. wampiry.

Netflix wprowadzi Kolekcje, czyli ludzki system rekomendacyjny
Netflix wprowadzi Kolekcje, czyli ludzki system rekomendacyjny

Jak widzimy na powyższym screenie, w wybranych kolekcjach możemy zobaczyć posegregowane treści po gatunkach czy krajach. Mowa m.in. o kolekcjach „Odkryj Wielką Brytanię”, „Znajdź swój następny serial”, „Krótkie i śmieszne” czy „Pomysłowe przygody”.

Kolekcje będą tworzone na podstawie dostępnego już algorytmu Netfliksa oraz przez pracowników specjalnie do tego oddelegowanych. W ten sposób, platforma będzie chciała lepiej dopasować filmy i seriale dla swoich widzów.

Testy, testy i jeszcze raz testy

Netflix od dłuższego czasu testuje takie kolekcje tylko w wybranej grupie. Początkowo testy prowadzone były tylko na smartfonach z systemem iOS. Teraz nie wiadomo, czy Netflix postanowił rozszerzyć tę możliwość na inne urządzenia. Nie wiadomo także kiedy zostaną wdrożone kolekcje na masową skalę – o ile pozytywnie zakończą się testy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!