NetflixNews

Nie oceniaj serialu po jego gatunku, czyli system rekomendacji od Netfliksa

Czy zaufasz polecanym produkcjom przez system rekomendacji Netfliksa? Poznaj wyniki badania.

Czy kiedykolwiek Netflix polecił Ci zły serial czy film? Wyniki badania o systemie rekomendacji na platformie VOD – sprawdź!

Jaką supermoc ma Netflix? Dokładnie wie, jaki następny tytuł powinni wybrać widzowie, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jest to całkiem zaskakująca propozycja. Prosty przykład – co ósma osoba oglądająca seriale produkcji Marvel Television nie miała nic wspólnego z produkcjami inspirowanymi światem komiksów aż do momentu pierwszego spotkania z superbohaterami na platformie Netflix1.

Jak wygląda system rekomendacji na platformie?

Netflix / System rekomendacji
Netflix / System rekomendacji

Widzowie odnajdują swoją drogę do takich tytułów jak Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage czy Iron Fist poprzez produkcje, które są tak różne, jak członkowie załogi Defenders. Oczywiście nie jest to przypadek – ponad 80% wszystkich programów widzowie odkrywają dzięki rekomendacjom Netfliksa.W Netfliksie zdajemy sobie sprawę, że gatunek danej produkcji to tylko pewnego rodzaju opakowanie. Dlatego też ciągle pracujemy nad algorytmami, które pomagają użytkownikom wyjść poza utarte schematy i z łatwością znaleźć historie, które pokochają. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka są to bardzo zaskakujące propozycje – powiedział Todd Yellin, wiceprezes ds. produktu.

Wychodzenie poza schematy dotyczące myślenia o danym gatunku nie dotyczy wyłącznie produkcji Marvel Universe. Co piąty fan Stranger Things nie miał nic wspólnego z horrorami, zanim nie poznał świata po drugiej stronie2. Statystyki wyglądają podobnie w przypadku Black Mirror – co siódmy widz nigdy wcześniej nie oglądał programów science fiction, dopóki nie odkrył mrocznego oblicza technologii3.

Netflix przeanalizował programy, które widzowie zupełnie niezaznajomieni z gatunkiem oglądali najczęściej4 przed wpadnięciem we wciągające sidła jednego z czterech seriali Marvela dostępnych w serwisie Netflix. Dzięki temu odkryto ciekawe schematy, które otwierają widzom drzwi do świata superbohaterów.

Netflix / System rekomendacji
Netflix / System rekomendacji

Antybohaterowie i moralne zawiłości prowadzą widzów do Daredevila

Opowieści z pogranicza niejednoznacznej, ciemnej strefy życia sprawiają, że widzowie chętnie sięgają po serial Daredevil. Inspirację do tego wyboru stanowią polityczne zawirowania rodem z House of Cards czy historia o cienkiej granicy rodzinnej lojalności znana z Bloodline. Podobny wpływ na dalsze wybory widzów mają też programy z udziałem postaci, które zacierają granicę pomiędzy bohaterem pozytywnym a czarnym charakterem – takie jak Walter White i jego przedsiębiorcze wybryki znane z Breaking Bad czy zabójcze, lecz nie pozbawione nutki bohaterstwa, przygody Dextera Morgana z serialu Dexter.

Cięty humor, silne kobiety i mroczne zbrodnie wiodą widzów do Jessiki Jones

Jessica Jones zachwyca ostrym jak brzytwa poczuciem humoru i to właśnie ono sprawia, że nie sposób oderwać się od serialu z jej udziałem. Specjalista od Niczego czy John Mulaney: The Comeback Kid to tylko niektóre z produkcji urzekających inteligentnym humorem i sprawiających, że widzowie chętniej sięgają po opowieść o losach Jones. Podobnie oddziałują także silne pierwszoplanowe bohaterki, m.in. z Orange is the New Black. Do obejrzenia historii Jessiki zachęcają też seriale, które odkrywają tajemnice kryminalnego półświatka, a tym samym nawiązują do detektywistycznej smykałki bohaterki serii Marvel, tak jak psychologiczny thriller Making A Murderer.Niebezpieczne światy i zawiłe konsekwencje działań kierują widzów w stronę Luke’a Cage’a

Programy, które odkrywają przed widzami mroczne tajemnice społeczeństwa, przyciągają widzów do postaci Luke’a Cage’a – na przykład definicja winy w produkcji pt. Amanda Knox czy analiza wpływu technologii na życie z Black Mirror. Do poznania przygód Cage’a inspirują także seriale, których akcja rozgrywa się w wyjątkowo niebezpiecznym świecie, jak zdominowane przez kartele narkotykowe Medellin w Narcos czy opanowane przez niebezpieczne siły Hawkins w Stranger Things.

Pełne napięcia historie o dojrzewaniu inspirują widzów do obejrzenia Iron Fist

Intrygujący bohaterowie to nie jedyny powód, dla którego użytkownicy wybierają seriale inspirowane komiksami. Widzowie seriali przedstawiających problemy danego wieku, takich jak Love, Grace i Frankie czy Trzynaście powodów, chętnie sięgają po opowieść o przemianie Danny’ego Randa w obrońcę sprawiedliwości. Motyw wojownika, który staje się zwycięzcą uderza też w tony bliskie fanom programu Ultimate Beastmaster.

Marvel’s Daredevil Marvel’s Jessica Jones Marvel’s Luke Cage Marvel’s Iron Fist
Bloodline
Breaking Bad
Dexter
House of Cards
Narcos
Orange Is the New Black
The Walking Dead
Unbreakable Kimmy Schmidt
John Mulaney: The Comeback Kid
Making a Murderer
Specjalista od niczego
Narcos
Orange Is the New Black
River
The 100
The Ridiculous 6
Amanda Knox
ARQ
Black Mirror
Easy
Narcos
Shameless
Stranger Things
The Ranch
13 Reasons Why
Amy Schumer: The Leather Special
Burning Sands
Dave Chappelle
Grace i Frankie
Love
Shameless
The 100
Pamiętniki wampirów
Ultimate Beastmaster

Metodologia badania

1 Użytkownicy, którzy nigdy nie oglądali programów oznaczonych hasłem „superbohater” na Netflix przed obejrzeniem jednego z seriali Marvel.
2 Użytkownicy, którzy nigdy nie oglądali programów oznaczonych hasłem „horror” na Netflix przed obejrzeniem Stranger Things.
3 Użytkownicy, którzy nigdy nie oglądali programów oznaczonych hasłem „science fiction” na Netflix przed obejrzeniem Black Mirror.
4 Netflix przeanalizował treści wyświetlane przez użytkowników, którzy nigdy nie oglądali programów oznaczonych hasłem „superbohater” przed obejrzeniem jednego z seriali Marvel. Na tej podstawie stworzono listę dziesięciu międzynarodowych tytułów wybieranych najczęściej przed obejrzeniem każdego z seriali przez widzów niezaznajomionych z danym gatunkiem. Badanie przeprowadzono w ponad 40 krajach w latach 2015-2017.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!