Amazon Prime VideoNetflixNewsShowMax

Netflix, ShowMax, HBO GO i Amazon z nowymi regulacjami w Unii Europejskiej

Globalne serwisy VOD ponownie pod lupą. Unia Europejska przygotowuje nowelizację ustawy o udział produkcji europejskich w bibliotekach platform.

Platformy z wideo na życzenie pochodzące poza Unii Europejskiej będą musiały dostosować się do nowej regulacji prawnej. W Polsce mowa przede wszystkim o takich serwisach jak Netflix, ShowMax, HBO GO i Amazon Prime Video. W zestawie celowo nie wspominamy o Chili Cinema mimo, iż jest to globalna marka. Serwis pochodzi z Włoch, a zatem należy do członków krajów zjednoczonej Europy.

Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej przyjęli projekt, w którym m.in mowa jest o produkcjach europejskich dostępnych w serwisach VOD. Według zapowiedzi, nowelizacja ustawy sprawi, iż amerykańskie korporacje będą musiały powiększyć swoją bibliotekę o produkcje europejskie.

Więcej produkcji europejskich w serwisach Netflix, ShowMax, HBO GO i Amazon Prime Video

Przyjęty projekt zapowiada zwiększenie udziału seriali i filmów pochodzących z krajów europejskich w dostępnych bazach platform. Aktualnie, serwisy zobowiązane są do udostępniania 20% europejskich materiałów. Docelowo, udział ten zostanie zwiększony do 30%. Zasada mówi o minimalnym udziale produkcji z UE, a zatem serwisy mogą lub udostępniają znacznie więcej takich tytułów niż są zobowiązani. Taka mała zmiana nie musi zatem zmienić znacząco bibliotekę serwisów.

Serwis HBO GO jest bezpieczny?

Najbezpieczniejszy jest HBO GO, który nie tylko produkuje lokalne seriale, ale także udostępnia dużo europejskich produkcji, w tym świetne filmy dokumentalne. Może to się zmienić również na korzyść ShowMaxa, zgodnie z planami, wkrótce doczekamy się polskich produkcji. Aktualnie w bazie dostępne są polskie filmy oraz znany serial internetowy „Ucho Prezesa”.

Unia Europejska zapowiada również zmiany związane z geoblokadą w krajach Wspólnoty. Dzięki nowemu rozporządzeniu, takie serwisy jak Netflix, HBO, Player, VOD.pl czy IPLA będą mogli ściągnąć geoblokadę nie martwiąc się o prawa licencyjne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL