NetflixNews

Netflix przełamuje utarte schematy ról kobiet w serialach

Od „JA rządzę” do „MY rządzimy”, czyli solidarne kobiety mogą więcej!

Platforma przekonuje, że tworzy seriale wielowarstwowe, przedstawiające role kobiece w inny sposób. Mowa o takich tytułach jak „Telefonistki” czy „Glow”.

Większość telewizyjnych seriali i filmów opowiadających o kobietach, przedstawia utarte schematy. Dziewczyny są słabe i mało inteligentne. Do tego rozmawiają tylko o chłopakach i kosmetykach, i nie myślą o prawdziwych problemach. Jednak relacje między kobietami to coś więcej niż plotki! Nic tak nie zacieśnia przyjaźni jak działanie we wspólnej sprawie lub przeciwstawienie się wspólnemu wrogowi! To „my rządzimy” i nie damy się zaszufladkować. Właśnie teraz Netflix kieruje światło na silne kobiety, które wspierają inne „silne siostry”!
Rok 2017 rozpoczęły styczniowe marsze kobiet na całym świecie i polski czarny protest. Szybka mobilizacja? Tylko kobiety tak potrafią! Dlatego dzisiaj wznieśmy toast z Netfliksem za wszystkie silne i solidarne kobiety!

Netflix wie, że dziewczyny działające we wspólnej sprawie potrafią dać czadu – nie tylko te na ekranie, ale także te stojące za kamerą i odpowiedzialne za kreowanie inspirujących kolektywów. Już nie ma JA, jesteśmy MY! Właśnie dlatego powstają takie seriale jak Orange is the New Black i GLOW. A widzowie? Oni uwielbiają patrzeć na takie silne babskie ekipy! Mimo dzielących je różnic są w stanie zjednoczyć się w słusznej sprawie i tym samym pokazują, że poleganie na sobie i działanie w grupie to siła!

Orange is the New Black

Orange is the New Black / Netflix
Orange is the New Black / Netflix

Nigdy nie można przewidzieć jak rozwinie się relacja między kobietami. Jeszcze trudniej ocenić to w zakładzie karnym w Litchfield, gdzie spotykają się grupy o skrajnych charakterach, pochodzące z różnych środowisk. Wydawałoby się, że za murem świeżo osadzona będzie samotna, skazana jedynie na siebie, a dominujące, czujące się jak w domu współwięźniarki będą chciały skopać jej tyłek. Orange is the New Black pokazuje jak bardzo można się pomylić. Mimo początkowych konfliktów Piper i Nicky są w stanie znaleźć wspólny język, a niezbyt dobre stosunki pomiędzy Glorią i Aleidą idą w zapomnienie kiedy muszą zatroszczyć się o Dayę. Cztery lata od premiery Orange is the New Black, osadzone w Więzieniu Litchfield nauczyły się, że więcej zdziałają jeśli będą trzymać się razem: „Jeśli chcemy zawładnąć tym miejscem musimy mówić jako jedność, jako zjednoczona grupa – musimy mówić jednym głosem”.

Glow

GLOW / Netflix
GLOW / Netflix

Nemezis czy najlepsza przyjaciółka? Ruth i Debbie, czyli główne bohaterki serialu GLOW, to na początku dwie przyjaciółki, które trzymają się razem i wspierają w trudnych chwilach. Jednak ten piękny obrazek zostaje zniszczony, kiedy pojawia się zdrada. Pierwsze odcinki pokazują stereotyp zdradzonej i jej ofiary. Debbie jako mściwą i zawziętą, a Ruth jako pokorną i błagającą o przebaczenie. Mimo, że wszystkie bohaterki, należące do grupy Gorgeous Ladies of Wrestling (GLOW) różnią się pod wieloma względami, to potrafią zjednoczyć się i zsolidaryzować we wspólnej sprawie. Wraz z upływem czasu początkowe konflikty odchodzą w zapomnienie, a dziewczyny zaczynają się wspierać i pojawiają się między nimi głębsze relacje. GOOD GIRLS!

Telefonistki

Telefonistki / Netflix
Telefonistki / Netflix

Solidarność jest większa w trudnych czasach. Madryt lata 20., cztery kobiety pracują w krajowej centrali telefonicznej, starają się odnaleźć w świecie ówczesnej „nowej technologii”, a przy tym wiodą burzliwe życie prywatne. Ale w 1928 roku nie jest łatwo być kobietą. Lidia, Marga, Carlota i Ángeles – są często tłumione przez mężczyzn, obowiązujące prawo i obyczaje. Ich zjednoczenie i hiszpański temperament pozwalają im wspólnie walczyć o niezależność i równouprawnienie. To kobiety, które los postanowił połączyć, aby wspólnie mogły realizować swoje marzenia.

Tagi

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Comodo SSL banner
Close
Close

Wyłącz AdBlock :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o rynku VOD!
%d bloggers like this: