NetflixNews

Netflix przełamuje utarte schematy ról kobiet w serialach

Od „JA rządzę” do „MY rządzimy”, czyli solidarne kobiety mogą więcej!

Platforma przekonuje, że tworzy seriale wielowarstwowe, przedstawiające role kobiece w inny sposób. Mowa o takich tytułach jak „Telefonistki” czy „Glow”.

Większość telewizyjnych seriali i filmów opowiadających o kobietach, przedstawia utarte schematy. Dziewczyny są słabe i mało inteligentne. Do tego rozmawiają tylko o chłopakach i kosmetykach, i nie myślą o prawdziwych problemach. Jednak relacje między kobietami to coś więcej niż plotki! Nic tak nie zacieśnia przyjaźni jak działanie we wspólnej sprawie lub przeciwstawienie się wspólnemu wrogowi! To „my rządzimy” i nie damy się zaszufladkować. Właśnie teraz Netflix kieruje światło na silne kobiety, które wspierają inne „silne siostry”!
Rok 2017 rozpoczęły styczniowe marsze kobiet na całym świecie i polski czarny protest. Szybka mobilizacja? Tylko kobiety tak potrafią! Dlatego dzisiaj wznieśmy toast z Netfliksem za wszystkie silne i solidarne kobiety!

Netflix wie, że dziewczyny działające we wspólnej sprawie potrafią dać czadu – nie tylko te na ekranie, ale także te stojące za kamerą i odpowiedzialne za kreowanie inspirujących kolektywów. Już nie ma JA, jesteśmy MY! Właśnie dlatego powstają takie seriale jak Orange is the New Black i GLOW. A widzowie? Oni uwielbiają patrzeć na takie silne babskie ekipy! Mimo dzielących je różnic są w stanie zjednoczyć się w słusznej sprawie i tym samym pokazują, że poleganie na sobie i działanie w grupie to siła!

Orange is the New Black

Orange is the New Black / Netflix
Orange is the New Black / Netflix

Nigdy nie można przewidzieć jak rozwinie się relacja między kobietami. Jeszcze trudniej ocenić to w zakładzie karnym w Litchfield, gdzie spotykają się grupy o skrajnych charakterach, pochodzące z różnych środowisk. Wydawałoby się, że za murem świeżo osadzona będzie samotna, skazana jedynie na siebie, a dominujące, czujące się jak w domu współwięźniarki będą chciały skopać jej tyłek. Orange is the New Black pokazuje jak bardzo można się pomylić. Mimo początkowych konfliktów Piper i Nicky są w stanie znaleźć wspólny język, a niezbyt dobre stosunki pomiędzy Glorią i Aleidą idą w zapomnienie kiedy muszą zatroszczyć się o Dayę. Cztery lata od premiery Orange is the New Black, osadzone w Więzieniu Litchfield nauczyły się, że więcej zdziałają jeśli będą trzymać się razem: „Jeśli chcemy zawładnąć tym miejscem musimy mówić jako jedność, jako zjednoczona grupa – musimy mówić jednym głosem”.

Glow

GLOW / Netflix
GLOW / Netflix

Nemezis czy najlepsza przyjaciółka? Ruth i Debbie, czyli główne bohaterki serialu GLOW, to na początku dwie przyjaciółki, które trzymają się razem i wspierają w trudnych chwilach. Jednak ten piękny obrazek zostaje zniszczony, kiedy pojawia się zdrada. Pierwsze odcinki pokazują stereotyp zdradzonej i jej ofiary. Debbie jako mściwą i zawziętą, a Ruth jako pokorną i błagającą o przebaczenie. Mimo, że wszystkie bohaterki, należące do grupy Gorgeous Ladies of Wrestling (GLOW) różnią się pod wieloma względami, to potrafią zjednoczyć się i zsolidaryzować we wspólnej sprawie. Wraz z upływem czasu początkowe konflikty odchodzą w zapomnienie, a dziewczyny zaczynają się wspierać i pojawiają się między nimi głębsze relacje. GOOD GIRLS!

Telefonistki

Telefonistki / Netflix
Telefonistki / Netflix

Solidarność jest większa w trudnych czasach. Madryt lata 20., cztery kobiety pracują w krajowej centrali telefonicznej, starają się odnaleźć w świecie ówczesnej „nowej technologii”, a przy tym wiodą burzliwe życie prywatne. Ale w 1928 roku nie jest łatwo być kobietą. Lidia, Marga, Carlota i Ángeles – są często tłumione przez mężczyzn, obowiązujące prawo i obyczaje. Ich zjednoczenie i hiszpański temperament pozwalają im wspólnie walczyć o niezależność i równouprawnienie. To kobiety, które los postanowił połączyć, aby wspólnie mogły realizować swoje marzenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL