HOT!News
Popularne

KRRiT planuje zmiany zasady must carry / must offer i pakietyzacji u operatorów TV

Rozszerzenie listy bezpłatnych kanałów na zasadzie must carry / must offer, obowiązkowa lista kanałów TVP oraz nowe oferty u operatorów TV

Nowelizacja ustawy wraz z zasadą must carry / must offer może wywołać rewolucję w tradycyjnej telewizji. Część z pomysłów może mieć wpływ na widzów VOD i TV online.

Rząd planuje nowelizację ustawy dotyczącej oferowania kanałów telewizyjnych w ramach zasady must carry / must offer. Operatorzy telewizyjni będą zobowiązani do oferowania za darmo dostępu do szerszej gamy kanałów naziemnych, w tym kanałów prywatnych nadawców. W publicznej debacie krytykowana jest natomiast obowiązkowa lista kanałów TVP na dekoderach oraz uwolnienie pakietów u operatorów telewizyjnych.

Rozszerzenie listy kanałów w ramach zasady must carry / must offer

Do tej pory operatorzy telewizji musieli oferować za darmo dostęp do kanałów naziemnych takich jak TVP1, TVP2, TVP 3, Polsat, TV4 oraz TVN i TV Puls. Teraz lista ta ma zostać powiększona o pozostałe kanały naziemne, w tym TVN7, TTV, Metro, TV6, Super Polsat, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, TV Trwam, TVP ABC, TVP Nauka, TVP Sport, TVP Polonia, TVP World, TVP Info, TVP Kobieta, TVP Dokument, WP, Zoom TV i Antena HD.

W dalszym ciągu nie jest jasne, czy powyższe zmiany dotkną także serwisy VOD, które oferują dostęp do telewizji przez internet.

KRRIT w służbie publicznych mediów – obowiązkowa lista kanałów na dekoderach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponuje, aby kanały Telewizji Publicznej były umieszczane na początku listy na odbiornikach u płatnych operatorów. Celem tego jest zapewnienie, aby kanały TVP były łatwo dostępne dla wszystkich widzów. I generowały przy tym wyższe oglądalności, niejako wymuszając to na operatorach telewizyjnych. Ustawa może prowadzić do strat finansowych dla prywatnych nadawców, generując mniejsze przychody z tytułu reklam. Warto dodać, że już teraz prywatni nadawcy mają pod górkę, przechodząc na nowy standard DVB-T2/HEVC. Niektórzy widzowie mogli stracić dostęp do wybranych treści produkowanych przez prywatnych nadawców.. Inaczej jest w przypadku Telewizji Polskiej, która w dalszym ciągu nadaje w starym standardzie.

Oferowanie kanałów w formie à la carte

Proponowana ustawa zakłada również, że operatorzy będą musieli oferować dostęp do kanałów telewizyjnych na zasadzie à la carte. To oznacza, że widz będzie miał większą swobodę w wyborze kanałów, które chce oglądać i za które chce płacić. W ten sposób ustawa pozwala widzowi na bardziej indywidualne i spersonalizowane podejście do oglądania telewizji i komponowania własnego pakietu. Co jest szczególnie interesujące dla tych, którzy zrezygnowali z tradycyjnej telewizji na rzecz serwisów VOD i telewizji online.

Prawda jest taka, że jedynym władcą pilota powinien być widz. To właśnie końcowy odbiorca telewizji sam powinien decydować jakie kanały i na jakim miejscu powinny być dostępne. Dokładnie tak, jak robią to użytkownicy serwisów VOD.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!