News

Polska nie zawiodła! Jest deklaracja ws. piractwa w sieci

Zgodnie z zapowiedziami, Polska staje się kluczowym partnerem w międzynarodowej walce z rosnącą skalą piractwa na Świecie.

34 międzynarodowe i lokalne organizacje, instytucje i firmy zadeklarowały chęć współpracy na rzecz walki z piractwem internetowym w odpowiedzi na globalizację przestępczości online. Zapowiedź wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń jest przedmiotem Deklaracji Warszawskiej, wypracowanej podczas International Content Protection Summit w Warszawie.

Deklaracja Warszawska doszła do skutku. Były już pierwsze rozmowy i chęć przyłączenia się do walki z piractwem w sieci

Deklaracja Warszawska podkreśla wagę i rolę międzynarodowej współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami, organami rządowymi i firmami na rzecz zwalczania piractwa internetowego. Wyraża chęć wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w celu tworzenia i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwa internetowego, w tym m.in. działań prawnych, podejścia „follow the money”, a także różnych inicjatyw edukacyjnych.

ICPS Sygnal podczas spotkania z przedstawicielami praw autorskich
ICPS Sygnal podczas spotkania z przedstawicielami praw autorskich

Zarys Deklaracji powstał podczas International Content Protection Summit – konferencji, która odbyła się w dniach 18-19 października br. w Warszawie. Uczestnicy spotkania omawiali specyfikę i skalę piractwa w poszczególnych krajach oraz obecne sposoby przeciwstawiania się temu procederowi. Dzielili się doświadczeniami, omawiali przykłady międzynarodowych akcji. Na spotkaniu omawiane były także prawne i operacyjne aspekty działań. W tym współpracę z rynkiem reklamowym i pośrednikami płatności w celu ograniczenia nielegalnego obrotu treściami wideo. Z rozmów wynika, iż należy również blokować nielegalne strony internetowe. Według przedstawicieli obecnych na konferencji, należy podjąć także działania edukacyjne, inicjatywy uwrażliwiające na problem naruszeń praw własności intelektualnej.

Konferencja ws. walki z piractwem w sieci
Konferencja ws. walki z piractwem w sieci

IPTV staje się być mocną stroną piractwa w sieci. Czy od tego zaczną polscy przedstawiciele praw autorskich?

Największe obecnie wyzwania rynku kreatywnego związane z piractwem to coraz większy, globalny zasięg przestępczości internetowej. W tym także nowe technologie stosowane w nielegalnej dystrybucji treści (np. IPTV). Mowa także o kryptowalutach jako nowy sposób płatności. Podczas spotkania dyskutowano również o konsekwencie braku ujednoliconego europejskiego prawa. Nie zabrakło rozmów o niepełnej implementacji poszczególnych dyrektyw w niektórych krajach.

– Piractwo to bardzo dochodowy biznes, skomplikowana siatka powiązań oraz coraz częstsze dowody na związki z innymi rodzajami przestępczości. Alarmujące dane dotyczące skali kradzieży i nielegalnego obrotu treściami audiowizualnymi motywują do działania. Zorganizowanie pierwszego w naszym regionie międzynarodowego spotkania na temat sposobów zwalczania piractwa miało pokazać jak wartościowa jest wymiana doświadczeń oraz jak niezbędna jest współpraca między organizacjami, instytucjami, organami państwa i biznesem różnych krajów – komentuje Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Patroni wspierający szlachetną walkę na rzecz legalnej kultury
Patroni wspierający szlachetną walkę na rzecz legalnej kultury

Podczas spotkania udział wzięło 120 przedstawicieli, w tym TVN (Player.pl), Polsat (IPLA.tv) i TVP (VoD.TVP.pl)

W ICPS wzięło udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm z całej Europy, a także innych kontynentów. Uczestniczyli osoby z Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.

Konferencja była organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Patronat nad konferencją objęło MKiDN, UKE, KIGEiT, Konfederacja Lewiatan. Partnerzy Medialni: Business Insider, Discovery, TVN, Dziennik Gazeta Prawna, Polsat, Press, Rzeczpospolita, TVP.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!