Zgodnie z zapowiedziami, Polska staje się kluczowym partnerem w międzynarodowej walce z rosnącą skalą piractwa na Świecie.
34 międzynarodowe i lokalne organizacje, instytucje i firmy zadeklarowały chęć współpracy na rzecz walki z piractwem internetowym w odpowiedzi na globalizację przestępczości online. Zapowiedź wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń jest przedmiotem Deklaracji Warszawskiej, wypracowanej podczas International Content Protection Summit w Warszawie.
Deklaracja Warszawska doszła do skutku. Były już pierwsze rozmowy i chęć przyłączenia się do walki z piractwem w sieci
Deklaracja Warszawska podkreśla wagę i rolę międzynarodowej współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami, organami rządowymi i firmami na rzecz zwalczania piractwa internetowego. Wyraża chęć wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w celu tworzenia i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwa internetowego, w tym m.in. działań prawnych, podejścia „follow the money”, a także różnych inicjatyw edukacyjnych.
Zarys Deklaracji powstał podczas International Content Protection Summit – konferencji, która odbyła się w dniach 18-19 października br. w Warszawie. Uczestnicy spotkania omawiali specyfikę i skalę piractwa w poszczególnych krajach oraz obecne sposoby przeciwstawiania się temu procederowi. Dzielili się doświadczeniami, omawiali przykłady międzynarodowych akcji. Na spotkaniu omawiane były także prawne i operacyjne aspekty działań. W tym współpracę z rynkiem reklamowym i pośrednikami płatności w celu ograniczenia nielegalnego obrotu treściami wideo. Z rozmów wynika, iż należy również blokować nielegalne strony internetowe. Według przedstawicieli obecnych na konferencji, należy podjąć także działania edukacyjne, inicjatywy uwrażliwiające na problem naruszeń praw własności intelektualnej.
IPTV staje się być mocną stroną piractwa w sieci. Czy od tego zaczną polscy przedstawiciele praw autorskich?
Największe obecnie wyzwania rynku kreatywnego związane z piractwem to coraz większy, globalny zasięg przestępczości internetowej. W tym także nowe technologie stosowane w nielegalnej dystrybucji treści (np. IPTV). Mowa także o kryptowalutach jako nowy sposób płatności. Podczas spotkania dyskutowano również o konsekwencie braku ujednoliconego europejskiego prawa. Nie zabrakło rozmów o niepełnej implementacji poszczególnych dyrektyw w niektórych krajach.
– Piractwo to bardzo dochodowy biznes, skomplikowana siatka powiązań oraz coraz częstsze dowody na związki z innymi rodzajami przestępczości. Alarmujące dane dotyczące skali kradzieży i nielegalnego obrotu treściami audiowizualnymi motywują do działania. Zorganizowanie pierwszego w naszym regionie międzynarodowego spotkania na temat sposobów zwalczania piractwa miało pokazać jak wartościowa jest wymiana doświadczeń oraz jak niezbędna jest współpraca między organizacjami, instytucjami, organami państwa i biznesem różnych krajów – komentuje Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.
Podczas spotkania udział wzięło 120 przedstawicieli, w tym TVN (Player.pl), Polsat (IPLA.tv) i TVP (VoD.TVP.pl)
W ICPS wzięło udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm z całej Europy, a także innych kontynentów. Uczestniczyli osoby z Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.
Konferencja była organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Patronat nad konferencją objęło MKiDN, UKE, KIGEiT, Konfederacja Lewiatan. Partnerzy Medialni: Business Insider, Discovery, TVN, Dziennik Gazeta Prawna, Polsat, Press, Rzeczpospolita, TVP.