NetflixNews

Widzowie Netfliksa biorą udział w rajdach serialowych

Do oglądania, gotowi, start! Ponad 8 milionów widzów „ogląda na wyścigi” ulubione seriale w serwisie Netflix. Jakie produkcje są popularne w Polsce?

Netflix zmienia sposób, w jaki widzowie angażują się w telewizyjne historie — możliwość oglądania materiałów w dowolnej chwili, w dowolnym miejscu i w dowolnym tempie dała początek nowej grupie fanów: serialowym sprinterom (ang. binge-racers). Starają się oni zobaczyć w jeden dzień to, co innym zajmuje kilka tygodni, i za punkt honoru stawiają sobie obejrzenie całego sezonu w ciągu 24 godzin od jego premiery.

Co mówią użytkownicy serwisu Netflix o wyścigach?

Użytkownicy Netflix na całym świecie sami ustalają zasady oglądania telewizji – to dało początek tak zwanemu seryjnemu oglądaniu (ang. binge-watching). Zamiast jednego odcinka widzowie pochłaniali cały sezon serialu średnio w ciągu jednego tygodnia. Tak szybko jak zmieniają się trendy, zmieniają się też zasady oglądania. Netflix ujawnia, że łącznie 8,4 miliona użytkowników ma w swojej historii korzystania z serwisu epizod oglądania na wyścigi (ang. binge-racing) — szybciej niż tempo pochłaniania seriali przez takich widzów rośnie tylko liczba osób, które zaczynają zachowywać się podobnie. Między rokiem 2013 a 2016 liczba osób kończących oglądanie całego serialu w dniu jego premiery wzrosła ponad dwudziestokrotnie.

Jak ułatwić sobie binge racing_infografika
Jak ułatwić sobie binge racing_infografika

Serialowi sprinterzy to zdecydowanie nie pozbawieni społecznego życia dziwacy zamieszkujący zatęchłe mieszkania, a raczej oddani fani, dla których szybkie oglądanie jest powodem do dumy i ważnym osiągnięciem. Telewizja jest po prostu ich pasją, a oglądanie na wyścigi — ich sportem.

Dla naszych użytkowników obejrzenie całego serialu — niezależnie od tempa — jest źródłem dumy i zadowolenia — stwierdza Brian Wright, wiceprezes ds. seriali oryginalnych. Netflix pozwala cieszyć się telewizją w nieznany wcześniej sposób i z radością obserwuję, że seriale wciągają naszych użytkowników i rozbudzają wielki apetyt na dalsze oglądanie.

20 tytułów gromadzących najwięcej spinterów na całym świecie

 1. Kochane kłopoty: rok z życia
 2. Pełniejsza chata
 3. Marvel: The Defenders
 4. The Seven Deadly Sins
 5. The Ranch
 6. Santa Clarita Diet
 7. Chłopaki z baraków
 8. Nie ma jak w rodzinie
 9. Orange is the New Black
 10. Stranger Things
 11. Przyjaciele z uniwerku
 12. Atypowy
 13. Grace i Frankie
 14. Wet Hot American Summer
 15. Unbreakable Kimmy Schmidt
 16. House of Cards
 17. Love
 18. GLOW
 19. Guma do żucia
 20. Specjalista od niczego20 tytułów gromadzących najwięcej spinterów w Polsce

 1. Marvel: The Defenders
 2. Kochane kłopoty: rok z życia
 3. Atypowy
 4. Santa Clarita Diet
 5. Przyjaciele z uniwerku
 6. Ania nie Anna
 7. The Ranch
 8. The Seven Deadly Sins
 9. You Me Her
 10. GLOW
 11. House of Cards
 12. Wet Hot American Summer: 10 lat później
 13. Mgła
 14. Frontier
 15. Nie ma jak w rodzinie
 16. Marvel: Iron Fist
 17. Guma do żucia
 18. Drodzy Biali!
 19. The OA
 20. Lovesick

Czasami użytkownicy pałają miłością do jednego serialu (pięć osób z USA obejrzało każdy z pięciu sezonów „House of Cards” w dniu jego udostępnienia), a czasami do wielu (pewien widz z Francji tylko w tym roku urządził sobie turbomaratony z 30 serialami), ale bez wątpienia ten nowy sposób oglądania zyskuje popularność na całym świecie. Zaskakujące może być tylko to, gdzie mieszkają serialowi sprinterzy (podpowiedź: wszędzie) oraz to, co oglądają (podpowiedź: wszystko).

Widzów nakręcają seriale różnych gatunków, o różnej długości i tematyce. Użytkownicy na wyścigi oglądają zarówno seriale komediowe z półgodzinnymi odcinkami, jak „Specjalista od niczego”, „GLOW” czy „Drodzy biali!”, ale też thrillery o odcinkach trwających godzinę, jak „Stranger Things”, „House of Cards” i „Orange is the New Black”, czy anime, np. „The Seven Deadly Sins”.

„Kochane kłopoty: rok z życia” biją wszelkie rekordy, jeśli chodzi o globalną liczbę serialowych sprinterów, którzy stawili się na mecie w ciągu 24 godzin od premiery (to pewnie przez kawę). Natomiast poszczególne kraje różnią się pod względem seriali gromadzących najbardziej zmotywowanych fanów: „Pełniejsza chata” niepodzielnie rządzi w Ekwadorze, „Klub Cuervos” jest numerem 1 w Meksyku, a „Marvel: The Defenders” nie ma sobie równych w Polsce.

Serialowy sprinterzy praktykują oglądanie na wyścigi (dla wiecznej chwały) na całym świecie, ale to w Kanadzie największy odsetek użytkowników kończy oglądać serial w ciągu 24 godzin od jego premiery (to pewnie przez śnieg). A co wybierane jest najczęściej? Oczywiście kanadyjski skarb narodowy — „Chłopaki z baraków”.

Binge race w serwisie Netflix
Binge race w serwisie NetflixLeave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL