Biblioteka VODDokumenty VODHBONews

Wyniki dziennikarskiego śledztwa „Zbrodnia stulecia” w HBO GO

Serwis HBO GO zaprezentował dwuczęściowy film dokumentalny „Zbrodnia stulecia”. Wyniki dziennikarskiego śledztwa, którego celem było ujawnienie odpowiedzialnych za kryzys opioidowy.

„Zbrodnia stulecia” to pokaz mechanizmów rządzących wielomiliardową branżą odpowiedzialną za wywołanie kryzysu opioidowego. Obie części filmu dokumentalnego są dostępne na platformie HBO GO. Zdobywca Oscara i nagrody Emmy – Alex Gibney – pokazuje to, co zobaczyć po prostu trzeba!

„Zbrodnia stulecia” – o czym opowiada film dokumentalny?

Dwuczęściowy dokument „Zbrodnia stulecia” został wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara i nagrody Emmy Alexa Gibneya. Autor wyreżyserował również „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” czy „Droga do wyzwolenia”. A także „Scjentologia” oraz „Hollywood i pułapki wiary”.

Reżyser formułuje oskarżenia pod adresem przemysłu farmaceutycznego, jego politycznych popleczników i przepisów uchwalanych przez rząd. Twórcy dokumentu twierdzą, że sprzyjają one nadprodukcji, nieodpowiedzialnej dystrybucji i nadużywaniu syntetycznych opiatów. W filmie dokumentalnym przedstawiana jest geneza, skala oraz tragiczne konsekwencje jednego z najtragiczniejszych w skutkach kryzysu naszych czasów. To śmiertelne żniwo w XXI wieku jest szacowane na pół miliona ofiar. Stawia też tezę, że lawina uzależnień od opioidów w Ameryce nie wzięła się znikąd.

Ujawnione dokumenty i nieoficjalne materiały z prowadzonych śledztw – to początek do filmu Alexa Gibneya

Alex Gibney tworząc film, zdecydował się skorzystać z pomocy sygnalistów, pracowników firm farmaceutycznych oraz niedawno ujawnionych dokumentów. W tym niepublikowanych nigdzie wcześniej wywiadów i nieoficjalnych materiałów z prowadzonych śledztw. Rozmawiał także z ekspertami – lekarzami, dziennikarzami czy emerytowanymi oraz nadal pracującymi w agencjach rządowych urzędnikami. Rozmawiał również z prokuratorami oraz przedstawicielami handlowymi firm farmaceutycznych. Słuchał relacji osób uzależnionych od opioidów. To wszystko utwierdziło go w przekonaniu, że firmy farmaceutyczne są w dużej mierze odpowiedzialne za wywołanie kryzysu, który przysparzając im wielomiliardowych zysków… zbiera śmiertelne żniwo.

W wyniku kryzysu opioidowego Ameryka została wyniszczona przez chciwe korporacje i zdradzona przez część wybranych głosami obywateli urzędników. Jest to efekt agresywnej promocji OxyContinu, silnie uzależniającego leku wytwarzanego przez spółkę Purdue Pharma, która stała się gigantem branży farmaceutycznej. Koncern Purdue prowadził ścisłą współpracę z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków, aby zatwierdzić rozszerzone wskazania rejestracyjne niezwykle rentownego leku przeciwbólowego. Firma podkreślała jego bezpieczeństwo choć nie miała na to wystarczających dowodów i prowadziła nawet kampanię, aby zredefiniować ból i sposób jego leczenia.

Kiedy rządowe organy regulacyjne lub urzędnicy z Departamentu Sprawiedliwości starali się wyeliminować nieprawidłowości, Purdue Pharma, Cardinal-Health i inne firmy farmaceutyczne, które zajmują się dystrybucją opioidów, przystawały na ugody, wyciszały sprawy i w dalszym ciągu robiły to samo. Kiedy tysiące ludzi uzależniło się od opioidów, fortuny, które wyrosły na produkcji opartych na tych substancjach leków, stały się dowodem zbrodni stulecia, a ogromna popularność OxyContinu sprawiła, że lekarze zaczęli przepisywać pacjentom jeszcze bardziej niebezpieczne dla ich zdrowia i życia leki na receptę.

„Zbrodnia stulecia” – zobacz zwiastun HBO GO

 

Dokument Zbrodnia stulecia wyprodukowany został dla HBO przez spółkę Jigsaw Production we współpracy ze Storied Media Group. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Alex Gibney, który pełnił także obowiązki producenta. Pozostałymi producentami są Sarah Dowland i Svetlana Zill, a producentami wykonawczymi Stacey Offman, Richard Perello, Todd Hoffman i Aaron Fishman. Obowiązki starszej producentki ze strony HBO pełniła Tina Nguyen, a producentek wykonawczych Nancy Abraham i Lisa Heller.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!