DAZNDuży formatNewsSport VODSuperHITTylko na VODnews.pl
Popularne

Sport VOD | Marzy się nam sportowy Netflix. Serwis DAZN z rewolucją?

Istnieje kilka sportowych platform takich jak Eleven Sports, Eurosport Player, IPLA Sport czy Player+ z Canal+ Sport. Dlaczego wciąż nie ma sportowej platformy Netflix? Na ratunek przychodzi DAZN.

Netflix jest niewątpliwie jednym z najlepszych przykładów pokazujących ogromne zainteresowanie tego typu usługami VoD. Globalna platforma ma już prawie 118 mld subskrybentów na całym świecie. Do sukcesów osiągniętych przez amerykańską firmę można przypisać wiele, ale najważniejszym są treści dystrybuowane od różnych nadawców. To właśnie ten wybór filmów i seriali z różnych stacji telewizyjnych czy wytwórni filmowych gwarantuje popularność serwisów sVOD.

Ostatnimi czasy jednak śledzimy przyrost nowych platform, które są tworzone przez jednego z dostawców. Widoczne to jest na polskim rynku, gdzie każdy z dostawców ma własny serwis VOD, a platforma VoD.pl stara się zrzeszać dostawców i tym samym oferuje kontent dostępny z Playera czy z IPLI.

Jeśli chodzi o serwisy sportowe, na naszym rodzimym podwórku mamy do czynienia m.in. z Eleven Sports, Eurosport Player czy z dedykowanymi pakietami w internetowej telewizji IPLA lub w WP Pilot. A także w pakiecie Player+, gdzie obejrzymy sportowe stacje od Canal+. Dlaczego więc nie może powstać wspólna biblioteka oferująca dostęp do wszystkich dyscyplin z prawami licencyjnymi wielu firm?

Sportowy Netflix może być tylko marzeniem?

Pierwszym i najważniejszym blokerem do stworzenia wspólnej platformy sportowej są oczywiście prawa licencyjne pozyskiwane przez stacje telewizyjne. Wszyscy doskonale wiemy, że najważniejsze wydarzenia sportowe kosztują „miliony moment”, co przekłada się na emisję na wyłączność, aby móc odzyskać pieniądze tytułem reklam w TV lub z sprzedaży usług telewizyjnych.

W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu oglądania telewizji, w internecie nie zobowiązujemy się na lata. Internauci żyją „tu i teraz” i wymagają jednorazowego dostępu lub pakietu tylko na miesiąc albo tzw. season pass. Taka forma sprzedaży dostępu do transmisji z wydarzeń sportowych może niekoniecznie przekładać się na sfinansowanie zakupu praw licencyjnych. Dodajmy także, że sposób działania licencji w dzisiejszych czasach jest już nieco przestarzały, bo bardzo często nie obejmuje dystrybucji w internecie.

Warto jednak przychylić się do faktu, że twórcy filmów i seriali dogonili trendy i zrozumieli, że muszą się konsolidować, aby móc sprzedawać swoją artystyczną twórczość w internecie. Na pomoc przyszedł m.in. Netflix, ale dziś mamy mnóstwo serwisów oferujący „wspólny” dostęp. Mowa o globalnych markach takich jak Amazon Prime Video, HBO GO czy Showmax. A także serwisy z lokalnych rynków, w Polsce to m.in. IPLA, Player, VoD i TVP VOD.

Zainteresowanie sportem w internecie jest ogromne. Czas wykorzystać ten potencjał!

Teraz przyszedł czas na sport, który jest niezwykle pożądany przez internautów. Dowodem tej tezy są serwisy pirackie udostępniające nielegalny sygnał do sportowych wydarzeń. W Polsce, według badania Gemiusa w kwietniu, nielegalne platformy sportowe odwiedziło 5,5 mln użytkowników generując przy tym ponad 250 mln odsłon. Zainteresowanie najważniejszymi wydarzeniami jest ogromne, mowa m.in. o Mundialu, Euro, Ekstraklasie, Bundesligi czy Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Na polskiej arenie dużym zainteresowaniem cieszą się także wyścigi Formuły 1 czy gale odbywające się w modelu PPV, takie jak KSW czy Polsat Boxing Night.

Zainteresowanie wydarzeniami sportowymi w ciągu ostatnich 90 dni / Źródło: Google Trends
Zainteresowanie wydarzeniami sportowymi w ciągu ostatnich 90 dni / Źródło: Google TrendsNa ratunek platforma DAZN

Ten kawałek tortu zdążyła już ugryźć firma Perform Group odpowiedzialna za rozwój platformy LIVE/VOD pod nazwą DAZN (czyta się „da zone”). Serwis skupia się całościowo na sportowych treściach i skupia wokół siebie różnych licencjodawców posiadający prawa do wybranych wydarzeń sportowych.

W Polsce serwis DAZN jest kompletnie nieznany – i słusznie. Nie jest dostępny w naszym kraju, a przynajmniej na razie. Platforma sportowa działa jednak na rynkach europejskich, m.in. w Szwajcarii, Austrii czy w Niemczech. I jak dowiedział się serwis VODnews.pl, usługa ta nabiera rumieńców i staje się poważnym konkurentem dla serwisów jednego dostawcy.

DAZN to sportowy Netflix oferujący dostęp do wybranych wydarzeń sportowych. Użytkownicy mogą oglądać transmisje równolegle z odbywającymi się meczami czy walkami bokserskimi. Z pewnością z wielu Was pomyśli, że na tego typu platformie są oferowane transmisje z ligami „gorszego sortu”. Nic bardziej mylnego! Najlepszym tego przykładem jest rynek niemiecki, który oferuje takie rozgrywki jak Bundesliga, Liga Mistrzów, Liga Europy czy Premier League. Dla przykładu, w Kanadzie pokazywane są rozgrywki NFL. Zaś amerykańscy użytkownicy już niedługo będą mogli śledzić najlepsze walki bokserskie. W portfolio firmy znajdziemy także rozgrywki NBA czy wyścigi Formuły 1.  Z kolei DAZN na rynku japońskim po prawie dwóch latach posiada już 1,5 mln subskrybentów.

Niemożliwe? A jednak! Właśnie śledzimy rewolucje i możemy mieć pewność, że twórcy wspomnianej platformy, tak samo jak Netflix, będą chcieli wchodzić na kolejne rynki – miejmy nadzieję, że również w Polsce.

Treści dostępne na platformie DAZN
Treści dostępne na platformie DAZN

Za dostęp do biblioteki DAZN widzowie płacą 10 euro (m.in. w Niemczech). Platforma oferuje ponad 10 tys. transmisji na żywo w pięciu krajach. Więcej informacji na temat platformy znajdziecie na oficjalnej stronie firmy. Naturalnie użytkownicy mogą oglądać swoje ulubione transmisje sportowe na różnych urządzeniach, w tym Playstation, Apple TV, Google Chromecast czy Smart TV.Sport VOD w Polsce: IPLA Sport, Player+, Eurosport Player, Eleven Sports

Perform Group na ostatniej konferencji poinformowali o wejściu na amerykański rynek. Na razie nie wiadomo, czy wejdą do Polski. Nasi internauci na razie mogą liczyć na wybrane transmisje sportowe rozsypane po różnych platformach VOD. Redakcja VODnews.pl wytypowała najlepsze tego typu usługi:

Eleven Sports: Bundesliga, Formuła 1, La Liga Santander, Liga Serie A TIM

Eleven Sports dostępny jest nie tylko u operatorów satelitarnych czy w sieciach kablowych. Serwis jest dostępny także w internecie pod adresem elevensports.pl lub u innych dostawców takich jak IPLA, Player czy WP Pilot. Kiedy kanały weszły do Polski, szturmem zawojowały prawami licencyjnymi i z miesiąca na miesiąc poszerzały swoje portfolio.

IPLA: Liga Światowa, PlusLiga, Puchar Polski, Bundesliga, Ekstraklasa, Formuła 1

Internetowa telewizja IPLA w swojej ofercie posiada pakiet IPLA Sport lub Eleven Sports oferując dostęp do większości kanałów sportowych, w tym m.in. Polsat Sport, Eurosport czy Eleven Sports. Oprócz kanałów na żywo, w swoim portfolio posiada także materiały VOD z anteny Polsat Sport. IPLA znana jest także z organizowania wydarzeń w systemie PPV, mowa o słynnych już galach KSW czy Polsat Boxing Night.

Już niedługo w IPLI będą dostępne także rozgrywki piłkarskie z Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Więcej na ten temat pisaliśmy pod TYM adresem.

Eurosport Player: Ekstraklasa, skoki narciarskie, kolarstwo

Treści znane ze stacji telewizyjnych Eurosport HD 1 i Eurosport HD 2 można znaleźć na oficjalnej platformie Eurosport Player. Choć nie tylko, bowiem kanały te dostępne są ofercie IPLI czy Playera.

Player+: Ekstraklasa, NBA, Premier League, Żużel

Długo wyczekiwany moment przez wielu fanów sportu, czyli stacje Canal+ Sport w internecie. A dokładniej w pakiecie Player+. Jeszcze do końca obecnego sezonu, widzowie Playera mogą oglądać Ligę Mistrzów, Ligę Europy.

WP Pilot: Motowizja, Sportklub, FightBox, Fightklub i kanały Eleven Sports

Serwis WP Pilot posiada pakiet rozszerzony, w ramach którego zobaczymy takie stacje jak Motowizja, Sportklub czy Fightklub. W oddzielnym pakiecie dostępne są kanały Eleven Sports.

TVP VOD: Ekstraklasa, Mundial 2018, piłka ręczna, tenis, boks

Wybrane transmisje sportowe można oglądać także na platformie Telewizji Polskiej, w dedykowanej zakładce „Transmisje„. Już niedługo rozpoczną się najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej, czyli Mundial 2018. Nie wiadomo, czy TVP 4K będzie dostępny w internecie.

Emocje TV: Energa Basket Liga

Na liście serwisów sportowych proponujemy również mało znaną platformę Emocje TV, która transmituje rozgrywki z Energi Basket Liga. Więcej o tym pisaliśmy w naszym artykule o mało znanych serwisach VOD pod TYM adresem.Źródło
Grafika

Komentarze:

    1. Dostaliśmy informacje, że trwają prace techniczne mające na celu poprawienia jakości. Jeszcze dziś powinien wrócić kanał do oferty IPLI.

    1. Nigdy nie uważaliśmy, że jest potrzebne. Czy potrzebujesz do czegoś konkretnego? Artykuł powstał 15 maja 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!