NewsPlayerSport VODTVP VODWP VOD
Popularne

TVP walczy ponownie o prawa do Mundial 2018 z… Player.pl i WP Pilot

Telewizja Polska posiada pełne prawa do piłkarskiego wydarzenia Mundial 2018 w Rosji. Serwisy Player.pl i WP Pilot planują wykorzystać ustawę tzw. „must carry, must offer”.

Nadchodzi jedno z najważniejszych piłkarskich świąt, mowa o Mundial 2018 w Rosji. Na naszym rodzimym rynku rozgrywają się nie tylko sportowe emocje, ale także te związane z nadawaniem meczów. Na fali zainteresowaniem meczami piłki nożnej, serwisy internetowe oferujące dostęp do telewizji czy biblioteki VoD starają się znaleźć furtkę, aby zaproponować swoim użytkownikom dostęp do tych wydarzeń. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Must carry, must offer, czyli o rozpowszechnieniu sygnału do kanałów tzw. Wielkiej Czwórki – TVP 1, TVP 2, Polsat i TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustanowiła przepisy o rozpowszechnieniu kanałów naziemnych, a dokładniej TVP 1, TVP 2, Polsat i TVN. Zapis „must curry, must offer” oznacza, że wszyscy nadawcy telewizyjni (kablowi, satelitarni) zobowiązani są do bezpłatnego rozpowszechniania sygnału do tych stacji bez żadnych opłat. 

Zapis ustawy KRRiT:

Zgodnie z przepisami ustawy o Radiofonii i Telewizji, nadawcy określonych programów telewizyjnych, w tym właśnie TVP, TVN i Polsatu, mają obowiązek udzielenia operatorom rozprowadzającym programy nieodpłatnego do nich dostępu. Jeżeli nadawca obowiązku tego nie wypełnia, Przewodniczący KRRiT wzywa nadawcę do udostępnienia operatorowi programu. Jest to obowiązek ściśle skorelowany z kolejną zasadą, która mówi że operator ma obowiązek oferować i rozprowadzać program, który został mu nieodpłatnie udostępniony. Jest to tzw. zasada must carry/must offer, która ma na celu umożliwienie jak największej liczbie obywateli szerokiego dostępu do określonych kanałów telewizyjnych.

Zasady te ustanowiono stosunkowo dawno, dlatego zapis ten nie mówi wprost, gdzie ów sygnał powinien być rozprowadzany. A dokładniej ujmując, nikt wtedy nie myślał o internetowych telewizjach. Zatem nie ma bezpośrednich zapisów mówiącym o tym, czy sygnał ten powinien być dystrybuowany tylko czy też nie drogą kablową lub satelitarną.

TVP i WP Pilot na drodze sądowej

Właściciele wspomnianej Wielkiej Czwórki nawoływali wielokrotnie najpierw twórcy VideoStar, a teraz Wirtualną Polskę do zaprzestania rozsyłania sygnału drogą internetową. Wybrane treści, które są emitowane w ramówce nie mają praw do emisji w internecie. Gdybyśmy popatrzyli na prawa licencyjne, to emisja takiego kanału w ciągu dnia miałaby zbyt dużą liczbę tzw. black-outów, czyli planszy z informacją zamiast konkretnego programu.

Jak informuje Wirtualna Polska, do tej pory wytyczono kilka postępowań cywilnych i sądowo-administracyjnych z różnymi nadawcami. Na początku tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie i prawomocnie oddalił wniosek Telewizji Polskiej. Oznacza to, że według Sądu, działanie WP Pilot jest zgodne z prawem.

W rozmowie z WirtualnymiMediami, Jacek Kurski – prezes TVP – powiedział, że ustawa KRRiT musi zostać zaktualizowana. Kurski twierdzi, że zapisy nie mówią konkretnie o internecie. Jeśli to się nie zmieni, to prezes Telewizji Publicznej zwiastuje potężne konsekwencje dla właścicieli praw sportowych.TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD z wszystkimi meczami Mundial 2018. Player.pl i WP Pilot zyskają na ustawie KRRiT?

W mediach pojawiły się informacje jakoby serwis Player.pl zastanawiał się nad wykorzystaniem zapisów KRRiT. Tym samym TVN przeczyłby własnym opinią dot. serwisu WP Pilot. Jeśli plotki okażą się prawdą, to na platformie Player.pl mogą pojawić się kanały TVP 1 i TVP 2, które będą emitować wybrane mecze – w tym te z udziałem Polskiej Reprezentacji. Dla Player.pl to byłby ogromny ruch, gdyż kanały Wielkiej Czwórki muszą być oferowane za darmo. To nie wszystko. Dzięki współpracy z operatorem satelitarnym, być może w pakietach Player+ pojawi się nowy kanał Canal+ 4K Ultra HD. Tę stację na pewno zaoferują już odpłatnie, ale to pozwoli na zwiększenie oferty sportowej.

Z kolei WP Pilot do tej pory oferuje dwa tryby dostępu do kanałów naziemnych. Jeden z nich pozwala użytkownikom na bezpłatne oglądanie kanałów m.in TVP, TVN czy Polsat. W przypadku zbyt dużego zainteresowania (a tego możemy się spodziewać zwłaszcza wtedy, kiedy będą grali nasi piłkarze) to Wirtualna Polska zastrzega sobie prawo do wyłączenia kanału. Niemniej, będzie on dostępy nadal dla użytkowników posiadający pakiet Start Plus, który kosztuje od 3,90 zł za miesiąc.

Unijne rozporządzenie dot. geoblokady kolejnym problemem

Prawa do transmitowania wydarzeń sportowych ograniczają się nie tylko do drogi dystrybucji (satelita, kablówka, internet, publiczne lokale, itd.), ale także do kraju. W związku z tym, Telewizja Polska nabyła prawa do emisji w Polsce. A z zgodnie z najnowszym rozporządzeniem unijnym, serwisy VOD mają obowiązek odblokowania swoich usług dla osób przebywających tymczasowo zagranicą. To kolejna sprawa, która narusza podstawowe prawa licencyjne i wymusza na członkach Rady Radiofonii i Telewizji aktualizacji obecnych zapisów „must carry, must offer”.Komentarze:

  1. no i wp już usunął tvp z oferty, a mieszkam zagranicą, więc to była dobra okazja do oglądania polaków

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!