HBO MaxNews

Produkcje uhonorowane Polską Nagrodą Filmową Orły 2017 na HBO GO

Dokument Komunia w reżyserii Anny Zameckiej otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły w kategorii najlepszy dokument. Film można oglądać w HBO GO.

W dniu wczorajszym odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2017, a nagrodzony film dokumentalny „Komunia” jest dostępny na platformie HBO GO. Film otrzymał również nominacje do nagrody Odkrycie Roku dla reżyserki Anny Zameckiej oraz za montaż dla Agnieszki Glińskiej, Anny Zameckiej i Wojciecha Janasa.

Pełnometrażowa Komunia, debiut reżyserki Anny Zameckiej, to opowieść o dorastaniu. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką, a przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest uroczystość komunii świętej brata, 13- etniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Komunia została wyprodukowana przez HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films we współpracy z MX35. Film powstał dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentkami filmu są Anna Wydra, Anna Zamecka, Zuzanna Król, Izabela Łopuch i Hanka Kastelicova.

Cztery Polskie Nagrody Filmowe Orły otrzymała koprodukcja HBO Europe Ostatnia Rodzina. Reżyser Jan P. Matuszyński został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową w kategorii Odkrycie Roku za film Ostatnia Rodzina. Za główne role aktorskie statuetki otrzymali Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn. Nagrodę za scenariusz otrzymał Robert Bolesto. Razem film zgromadził dziesięć nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL