Filmy VODHBO MaxNews

Filmy dokumentalne z ważnymi tematami społecznymi w HBO GO

Filmy dokumentalne w marcu na platformie HBO GO. Do zobaczenia m.in. „Ebola”, „Notatki z terenu” czy materiały o przemocy i dyskryminacji społecznej.

Najważniejsze wyzwania współczesnego świata takie jak przemoc w przestrzeni publicznej, dyskryminacja społeczna czy rasowa, zatajanie faktów mających niebagatelny wpływ na zdrowie setek ludzi to tematy filmów dokumentnych produkcji HBO emitowanych w marcu na antenach stacji i dostępnych w serwisie HBO GO. Jednym z nich jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy Traffic Stop.

HBO jako producent filmów dokumentalnych znany jest z podejmowania ważnych kwestii, które poruszają widzów bez względu na ich narodowość czy światopogląd. Dokumenty te dotykają często kwestii drażliwych czy trudnych i odwołują się do uniwersalnych wartości, przez co wzbudzają zainteresowanie i emocje na całym świecie. W marcu na antenach HBO, a także w serwisie HBO GO widzowie znajdą kolejne premierowe produkcje.

Notatki z terenu (Notes from the Field) – ze szkoły prosto do więzienia

Jednym z najnowszych obrazów jest monodram z silnym dokumentalnym zacięciem oparty na bardzo dobrze przyjętej przez krytyków sztuce o tym samym tytule – Notatki z terenu (Notes from the Field). Zrealizowany przez HBO projekt dotyka problemu amerykańskiego systemu szkolnictwa, który często pcha uczniów z nizin społecznych do kryminału. Jego autorką i zarazem odtwórczynią jest Anna Deavere Smith (serial Siostra Jackie).
W swoim zekranizowanym monodramie przedstawia osiemnastu różnych bohaterów z krwi i kości – obecnych oraz byłych więźniów, działaczy społecznych, nauczycieli, polityków i innych. Każda z prezentowanych przez nią postaci pokazuje problem z innej perspektywy, oczami osoby inaczej zaangażowanej w walkę o lepszą przyszłość dla amerykańskiej młodzieży z nizin społecznych.

Zwiastun

Notatki z terenu przerywają milczenie w kwestii edukacji, otwierając dyskusję o przyszłości szkolnictwa. Produkcja HBO pokazuje system, który często nie chroni dzieci z biednych rodzin przed przestępczym światem. Całość oparta jest na prawdziwych przeżyciach i wypowiedziach osób zaangażowanych w problem. Z myślą o książce, która jest puntem wyjście tego projektu, Deavere Smith zbierała materiały jeżdżąc po Stanach i przeprowadzając osobiste wywiady z dziesiątkami ludzi. Pytała ich o ułomności systemu sprawiedliwości, brutalność funkcjonariuszy policji czy walkę o prawa obywatelskie.Polska premiera telewizyjna tego obrazu odbędzie się na antenie HBO już dzisiaj – 8 marca o godz. 20:10. Produkcja dostępna jest już także w HBO GO.

Traffic Stop – stróże prawa czy bezprawia

Innym ważnym dokumentem jest film Traffic Stop (Traffic Stop), wyróżniony nominacją do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, opowiadający o młodej afroamerykańskiej nauczycielce, która została brutalnie potraktowana przez policję. Bohaterką jest Breaion King, która jako pierwsza w rodzinie zdobyła tytuł magistra i wielkim zaangażowaniem i sercem podchodzi do swojej pracy. Pewnego czerwcowego dnia 2015 roku kobieta zostaje zatrzymana przez policję w Austin w Teksasie za marginalne wykroczenie drogowe. Ku jej zaskoczeniu i przerażeniu funkcjonariusz przekracza swoje kompetencje i niespodziewanie używa wobec niej siły. Poszkodowana próbuje dochodzić swych praw.

Traffic Stop to wstrząsający dokument HBO w reżyserii wyróżnionej nagrodą Emmy Kate Davis (Jockey). Obraz pokazuje sylwetkę pogodnej i pełnej ambicji kobiety, której życie niespodziewanie przewróciło się do góry nogami.

Premiera filmu na antenie HBO zaplanowana została na 15 marca na godzinę 21:55. Od 15 marca dokument dostępny będzie także w serwisie HBO GO.

Z bliska widać bardziej

To jednak nie jedyne tematy, którym razem z HBO widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej. Program na marzec obfituje w inne poruszające filmy dokumentalne. Na antenie HBO oraz w serwisie HBO GO dostępne będą także: zdradzające skandaliczny sekret Radioaktywne St. Louis, dwuczęściowy obraz podsumowujący pięć dekad historii USA – Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, wzruszający portret królowej komedii romantycznych – Wszystko jest opowieścią oraz trzy krótkie dokumenty pod tym samym tytułem Ebola, o epidemii tej śmiercionośnej choroby.

Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi (Rolling Stone Magazine: Stories From The Edge)

To podróż przez pół wieku historii Stanów Zjednoczonych z perspektywy kultowego magazynu Rolling Stone. Ten dwuczęściowy dokument filmowy to ukazany oczami autorów czasopisma świat, w którym rock ‘n’ roll był czymś więcej niż tylko gatunkiem muzycznym – był stylem życia, bycia, kulturalną siłą, która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i ukształtowała wiele pokoleń.

Ebola

To zestaw trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych epidemii tego wirusa. Ich bohaterami są: Brytyjczyk, członek ekipy ratunkowej Lekarzy Bez Granic, liberyjska pracownica Czerwonego Krzyża, której zadaniem jest odbieranie ciał zmarłych z domów, oraz Abu – dwunastolatek zmuszony do rozpoczęcia życia na nowo po tym, jak wirus zabija ośmiu członków jego rodziny.

Wszystko jest opowieścią (Everything Is Copy – Nora Ephron: Scripted & Unscripte)To portret królowej komedii romantycznych Nory Ephron, autorki m.in. takich hitów jak Masz wiadomość, Bezsenność w Seattle czy Julie i Julia. Zmarła w 2012 roku Ephron była jedną z najbardziej znanych amerykańskich scenarzystek i reżyserek. Wyprodukowany przez telewizję HBO film o jej życiu i twórczości został wyreżyserowany przez dwójkę debiutantów – syna Ephron, Jacoba Bernsteina, i wspierającego go Nicka Hookera. Dokument otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Palm Springs.

Radioaktywne St. Louis (Atomic Homefront)

To dokument produkcji HBO, który porusza kwestię odpowiedzialności organów państwa przed społeczeństwem, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego twórcy pokazują działania przedstawicieli lokalnej społeczności i aktywistów, którzy walczą o swoje prawa i prawdę.

Zwiastun

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL