NewsSport VOD

Ekstraklasa będzie nadawać w 4K. W planach serwis OTT

Polska liga Ekstraklasa przymierza się do zakupu wozu transmisyjnego w jakości 4K. Dodatkowo, organizator planuje aplikację z serwisem OTT.

Według informacji podanych przez prezesa Ekstraklasy – Marcina Animuckiego – od paru miesięcy trwa wewnętrzny projekt nowej aplikacji. Tego typu narzędzie już funkcjonuje pod nazwą Ekstraklasa TV i działa we współpracy z Onetem. Pojawiają się tam materiały i treści dotyczące rozgrywek polskiej ligi piłkarskiej. Niebawem zadebiutuje zupełnie odświeżona aplikacja, która w przyszłości pozwoli na przekształcenie w serwis OTT.

Ekstraklasa VOD? Serwis pracuje nad umożliwieniem archiwizacji meczów

Jak poinformował Animucki w mediach, organizacja polskiej ligi pracuje właśnie nad odświeżeniem aplikacji, która w niedalekiej przyszłości pozwoli na dodawanie skrótów meczów czy bramek, a także transmitowanie meczów na żywo. Serwis OTT to nieodłączny element posiadaczy praw do emisji wydarzeń sportowych. I w takim kierunku zmierza Ekstraklasa. Jak podkreśla prezes Animucki, to są jedynie plany, ale zmiana aplikacji umożliwi szybszą realizację serwisu VOD.

W rozmowie z mediami, prezes Ekstraklasy podkreślił także, że trwa zakup wozu transmisyjnego, w ramach którego będą realizowane transmisje na żywo w jakości Ultra HD 4K. Dodatkowym atutem produkcji sygnału będzie wykorzystanie technologii HDR. Według Animuckiego, pierwsza transmisja z najwyższą jakością obrazu mogłaby pojawić się już w grudniu br., a rozpowszechnienie takiego rozwiązania miałoby zastosowanie głównie w 2019 roku.

Ekstraklasa 4K to ukłon w stronę nadawców TV?

Choć prezes Ekstraklasy podkreśla, że zakup wozu transmisyjnego to efekt wysokich przychodów z 20182019 sezonu. Transmisje polskiej ligi zarobią na siebie około 190 mln zł. Prawa do emisji wszystkich meczów wykupił operator satelitarny nc+, który zamierza emisje na antenach Canal+Sport. Również Telewizja Polska jest zainteresowana nadawaniem hitowych spotkań piłkarskich w sobotni wieczór. Jednak wysoki koszt (ok. 70 mln zł) sprawił, że TVP wycofał się z propozycji – być może chce negocjować, gdyż oferuje za ten pakiet jedynie 45 mln zł.

Zarówno nc+ jak i Telewizja Polska mają już możliwość oferowania transmisji w jakości Ultra HD 4K. W tym celu operator satelitarny stworzył stację Canal+Ultra HD 4K, z kolei drugi z nadawców uruchomił TVP 4K aby pokazywać mecze w ramach Mistrzostw Świata.

Ekstraklasa chcąc umożliwić nadawanie w jakości 4K zapewnia sobie dodatkowe zainteresowanie ze strony nadawców. Przypomnijmy, że obecnie tradycyjna telewizja walczy o widza właśnie ze względu na prawa sportowe oraz na technologiczne rozwiązanie oglądania programów czy meczów w jakości 4K.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Comodo SSL banner

Dzięki reklamom się utrzymujemy :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o serwisach VOD. Jeśli uznasz, że wybrana reklama przeszkadza Ci w korzystaniu naszej strony - po prostu do nas napisz!