Site icon VODnews

Subskrybenci serwisów VOD będą płacić abonament RTV?

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom krytykuje nową ustawę o abonamencie RTV, gdyż nie uwzględnia serwisów VOD.

ZPMEiTM podszedł krytycznie do nowego projektu nowelizacji ustawy o abonamencie RTV oceniając, iż klienci rezygnujący z płatnej telewizji mogą przejść do platform Smart TV i serwisów VOD.

Nieuwzględnianie płatnych serwisów VOD to według przedstawicieli wspomnianego związku może przyczynić się do mniejszych nakładów finansowych dla Polskiego Instytutu Filmowego. Jak podkreśla Mediakom, ustawa przewiduje regulacje tylko dla polskich dystrybutorów – w przypadku Netflixa czy ShowMaxa, regulacje te nie będą obowiązywały.

Przedstawiciel Mediakom poinformował Wirtualne Media, iż rozpoczęli analizę nowego projektu i wszelkie wnioski przekażą Ministerstwu Kultury. Związek podkreśla fakt, że w nowelizacji ustawy nie ma jasno określonych kwestii związanych z nowoczesnym modelem konsumpcji treści. Mediakom zauważył nerwowe podejście abonentów płatnej telewizji, którzy są skłonni podjąć decyzję o rezygnacji z operatora satelitarnego lub kablowego właśnie na rzecz operatorów Smart TV czy serwisów VOD.

Dla przykładu, widzowie stroniący od opłat na powszechny abonament RTV będą przechodzić z odbiorników telewizyjnych np. do serwisu TVP VOD utworzonego przez Telewizję Publiczną. Wówczas nadal będą konsumować produkcje TVP, choć nie będą zobowiązani do zapłaty abonamentu.

Mediakom wylicza, iż w przypadku rezygnacji z usług telewizyjnych w tylko 15%, może przełożyć się na obniżenie składek do Skarbu Państwa nawet o 145 mln zł rocznie. Dlatego nowa ustawa powinna uwzględnić serwisy VOD oraz platformy typu Smart TV – zapewnia przedstawiciel Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.

Exit mobile version