News

CDA.pl na czarnej liście największych pirackich serwisów w Polsce

Stowarzyszenie Motion Picture Association of America (MPAA) w swoim najnowszym raporcie umieściła serwis CDA.pl jako największy piracki portal w Polsce.

Amerykańskie stowarzyszenie MPAA walczące z piractwem w internecie prześwietliło serwis CDA.pl, który ostatecznie został uznany za największy portal piracki w Polsce. Organizacja MPAA systematycznie publikuje raporty dotyczące łamania praw autorskich pokazując, jakie serwisy posiadają pirackie materiały VoD. Tym razem na tapetę wzięto nasz polski serwis CDA.pl, który – bądź co bądź – stara się być legalny, ale coś poszło nie tak.

CDA.pl to piracki serwis chcący ocieplić swój wizerunek pakietem CDA Premium

Zaczynając od początków, polski portal CDA.pl powstał jako alternatywa dla YouTube’a. Jest to społecznościowa platforma, gdzie użytkownicy mogą udostępniać materiały wideo i dzielić się z innymi zainteresowanymi osobami. Kiedy Google’owski serwis rozpoczął walkę z piratami i masowo usuwał nielegalne treści, użytkownicy przeszli do CDA, gdzie mieli pełną swobodę dystrybuowania nielegalnych kopii seriali i filmów. W tym czasie YouTube udostępnił także narzędzie, w ramach którego licencjodawcy wrzucali do „maszyny” swoje materiały wideo. Takie treści nie były widoczne dla użytkowników, ale za to uniemożliwiało wgranie tej samej kopii pochodzącej z nieznanego źródła.

Serwis CDA.pl nie poszedł w tę stronę i umożliwiał użytkownikom masowo udostępniać nielegalne treści. Potwierdzeniem tego mogły być hasła kluczowe w wyszukiwarce Google, gdzie wystarczyło wpisać tytuł filmu lub serialu i dopisać nazwę serwisu. Od razu mogliśmy wejść do pierwszych wyszukiwań i obejrzeć pożądany materiał.

Pod naciskiem polskich dystrybutorów i autorów treści, serwis umożliwił zgłaszanie nielegalnych materiałów wideo, ale utrudniał kontakt. W raz rozpoczęciem współpracy z dystrybutorami, w serwisie w stopce pojawiła się ostatecznie zakładka do zgłaszania pirackich materiałów. Jednak CDA nie robi nic więcej, aby zapobiec publikowaniu kolejnych, nielegalnych kopii seriali i filmów – tak jak to zrobił Google w swoim przypadku.

CDA Premium to efekt przejścia na jasną stronę mocy

Polscy dystrybutorzy zgłaszając naruszenia bawili się w syzyfową pracę, dlatego postanowili pójść w inną drogą i rozpocząć współpracę z CDA, który do tej pory zarabiał na reklamach wyświetlających się przy nielegalnych kopiach filmów i seriali. Dzięki zarobionym środkom pieniężnych, serwis postanowił nie tylko rozszerzyć współpracę z innymi dystrybutorami (Kino Świat, AXN, itd.), ale także wejść na giełdę, by obracać pieniądze zarobione w niemoralny sposób. Dziś CDA stara się być postrzegany w poprawny sposób, współpracując ściśle z dystrybutorami, usuwając nielegalne kopie należące właśnie do tych dystrybutorów.

Niestety, serwis pozwala na dodawanie ukrytych treści, których nie da się wyszukać za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Przestępcy wykorzystując ten fakt publikując linki do CDA na swoich specjalnych forach, warezach itd. Choć CDA rzeczywiście stara się szybko reagować na zgłoszenia, to jednak w dalszym ciągu nie stworzył procesu ani technologii mającej na celu uniemożliwienia dodania nielegalnych treści. Co ostatecznie prowadzi do tego, że CDA.pl nigdy nie będzie w pełni legalnym serwisem społecznościowym czy VoD.

Jakie zarzuty stawia Stowarzyszenie Motion Picture Association of America?

Publikujemy oryginalną treść organizacji:

Cda.pl – Poland. Cda.pl is Poland’s most popular piracy website where users from around the world find and view copyright infringing content. It is so big that it is now more popular than several legitimate VOD services in the country. Cda.pl had 68.13 million worldwide visitors with nearly 13 million unique vistors in July 2018 according to SimilarWeb data and currently enjoys a global Alexa rank of 1,477 and a local rank of just 15 in Poland. The operator of the website, CWMedia S.A., uses Cloudflare’s services which mask the IP location of the website. Currently hosted at OVH Poland in Poland, Cda.pl is being masked behind a reverse proxy service that curbs rights holders’ ability to identify its precise host.

Pierwszym zarzutem stawianym przez stowarzyszenie jest fakt, że CDA pozwala na dodawanie nielegalnych kopii treści objętych prawami autorskimi. Kolejnym czynnikiem wskazującym jest to, że serwis ma najwięcej użytkowników w Polsce patrząc na pozostałe, legalne serwisy VoD. Ponadto, MPAA zwraca uwagę na fakt, że CDA.pl korzysta z usługi Cloudflare umożliwiającej maskowanie IP, co utrudnia znalezienie jego lokalizacji. Utrudniając dystrybutorom lokalizacji swoich materiałów, CDA korzysta także z pakietu OVH o nazwie reverse proxy.

Tagi
Comodo SSL banner
Close
Close

Wyłącz AdBlock :)

Dzięki naszym nienachalnym reklamom możemy oferować Ci informacje o rynku VOD!
%d bloggers like this: